10
بلاک چین چیست

بلاک چین چیست

بلاک چین چیست

بلاک چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است که از دو کلمه ی بلاک (بلوک) و چین (زنجیره) ایجاد شده است. امروزه فناوری بلاک چین از محبوبیت زیادی برخوردار است. بلاک چین به زنجیره ای از بلاک ها گفته میشود که اطلاعاتی را در بر دارند در اصل به منظور زمانبندی اسناد دیجیتال بوجود آمد تا امکان تغییر تاریخ و دستکاری در ان ها وجود نداشته باشد.چیزی شبیه به یک دفتر اسناد رسمی که البته تا سال 2009 که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را بوجود آورد، کاربرد چندانی نداشت. در این مقاله از شرکت آوام پیمنت بیشتر با این مبحث آشنا خواهید شد.

بلاک چین چیست

امروزه بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده غیرقابل تخریب از معاملات اقتصادی است، که می‌تواند نه تنها برای ضبط معاملات مالی بلکه تقریبا برای ثبت هر دارایی ارزش‌مندی استفاده شود.هنگامی که یک سری از داده ها در بلاک چین ثبت و ذخیره میشوند تغییر دادن آنها بسیار دشوار است.

هر بلاک شامل یک سری از داده ها و اطلاعات تایید شده است.داده های ذخیره شده به نوع بلاک چین بستگی دارند.به عنوان مثال: بلاک چین جزییات مربوط به تراکنش را ذخیره میکند.از جمله مشخصات فرستنده و گیرنده بعلاوه ی میزان سکه های مبادله شده.همچنین هر بلاک دارای یک هش است.هش برای بلاک حکم اثر انگشت برای افراد را دارد.هش تعیین کننده هویت و محتویات بلاک است و مانند اثر انگشت منحصر به فرد است.

در صورت ایجاد یک بلاک تایید شده هش ان بلاک محاسبه میگردد.در صورت ایجاد هرگونه تغییر در بلاک هش نیز تغییر پیدا میکند.به بیان دیگر یک سری عوامل در بلاک باعث ایجاد تغییر در هش می شوند.هش ابزاری کاربردی و مفید برای تشخیص تغییرات در بلاک است.در صورت ایجاد تغییر در اثر انگشت یک بلاک ، آن بلاک دیگر بلاک سابق نخواهد بود.سومین عنصر ذخیره شده در بلاک هش بلاک قبل است که در ایجاد زنجیره ای از بلاک ها موثر است.در واقع این تکنیک باعث میشود یک بلاک چین از امنیت زیادی برخوردار باشد.

محدودیت ها و مشکلات بلاک چین

به طور معمول هر فناوری جدیدی که به وجود می‌آید علاوه بر مزایای خود، دارای جنبه‌های منفی و محدودیت‌هایی نیز است. بسیاری از افرادی که در صنعت بلاک‌چین فعالیت می‌کنند ، معتقدند این بستر بیش از حد گسترش پیدا کرده و در حقیقت برای انجام بسیاری از معاملات دیجیتالی نامناسب است .در ادامه‌ تعدادی از محدودیت‌ها و مشکلات بلاک‌چین ذکر شده است.

پیچیدگی مفهوم:

لغت بلاک‌چین هنوز هم یک عبارت کاملاً جدید است. این دستاورد مفهوم رمزنگاری را بیش از گذشته به جریان اصلی رویدادها وارد کرده و این بستر را با پیچیدگی‌های بسیاری مواجه کرده است. با وجود این مشابه تعدادی از صنایع سطح بالا سعی می‌شود با ارائه‌ی توضیحات، راهنماها و عبارت‌های مناسبی، درک آن ساده‌تر گردد.

اندازه‌ی شبکه:

بلاک‌چین در برابر مخالفت رقیبان خود مقاومت زیادی نشان داده است و روز به روز رشد بیشتری می کند.این عمل به شبکه‌ی بزرگی از کاربران نیاز دارد. با وجود این اگر شبکه‌ای قوی با تعداد زیادی گره‌ی توزیع شده وجود نداشته باشد، بهره‌مندی از مزایای آن سخت‌تر خواهد شد.

هزینه‌ی تراکنش‌ها و سرعت شبکه:

برخلاف سال‌های ابتدایی به وجود آمدن بیت‌کوین که تراکنش‌های آن به صورت تقریباً رایگان انجام می‌شد، این میزان در حال حاضر متفاوت است. همان‌گونه که گفته شد، از بلاک‌چین علاوه بر ارزهای رمز پایه در زمینه‌های بسیار دیگری نیز بهره گرفته می‌شود. برای نمونه : بعضی از دولت‌ها از آن برای ذخیره‌سازی داده‌ها و تاریخچه‌ی دارایی‌های خود استفاده می‌کنند؛ اما این مسئله فشار بیشتری را به ماینرها وارد می‌کند؛ زیرا آن‌ها مجبور خواهند شد بخشی از اطلاعات را به صورت مداوم، چندین باره پردازش و بارگذاری کنند.

مشاوره مالی و پرداخت های ارزی

خطای انسانی:

اگر بلاک‌چین به عنوان یک پایگاه داده استفاده شود، داده‌هایی که در آن ذخیره می‌شوند باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. داده‌های ذخیره شده در بلاک‌چین به صورت ذاتی قابل‌اعتماد نیستند؛ بنابراین داده‌ها باید به شکلی دقیق در آن وارد شوند. به این معنا که اگر داده‌های ورودی اشتباه یا نامعتبر باشند، خروجی نیز نامعتبر خواهد بود..

نقص امنیتی غیر قابل اجتناب:

در بلاک‌چین بیت‌کوین و دیگر انواع آن یک نقص امنیتی قابل توجه وجود دارد. اگر بیش از نیمی از رایانه‌های موجود در شبکه شروع به ارسال اطلاعات دروغین کنند، آن داده‌ها به حقیقت، تبدیل خواهند شد. به همین دلیل جامعه‌ی فعال در این حوزه به صورت مستقیم روی روند ماینینگ نظارت می‌کنند تا اجازه و امکان نفوذ ناخواسته‌ای به شخصی داده نشود.

سیاست‌ها:

از آنجایی که پروتکل‌های بلاک‌چین فرصتی برای دیجیتالی کردن مدل‌های حکومتی را فراهم می‌کنند و ماینرها نوع دیگری از مدل‌های حکومتی را شکل می‌دهند، امکان به وجود آمدن اختلاف‌های عمومی بین بخش‌های مختلف جامعه به شدت افزایش می‌یابد.اختلاف‌های یاد شده یکی از ویژگی‌های اصلی صنعت بلاک‌چین است و به وضوح پیرامون پرسش‌ها یا رویدادهای انشعاب بلاک‌چین رخ می‌دهند. این مباحث می‌توانند بسیار فنی و قابل‌توجه باشند؛ اما عده‌ای آن را با مسائل سیاسی ترکیب می‌کنند و فرصت‌های جدیدی برای آزمایش‌های حکومتی به وجود می‌آید.

مزایا و اهمیت بلاک چین

مزایای بلاک چین اینقدر زیاد است که بتواند رابطه ی خودش را با نسل های آینده حفظ و پایدار کند.مهمترین مزایای بلاک چین که ممکن است برای توسعه و بهبود کسب و کارها در صنایع مختلف سودمند باشد، در ادامه این مقاله توضیح داده شده است.

مدیریت زنجیره :

برای مدیریت زنجیره، تکنولوژی بلاک چین (blockchain) مزایای قابلیت ردیابی و هزینه بهره وری را ارائه می دهد. به سادگی، یک بلاکچین می تواند برای ردگیری مسیر کالا، مبدا، کاهش هزینه ها و غیره استفاده شود..

تضمین کیفیت:

اگر نقصی در جایی از زنجیره شناسایی شود، یک سیستم بلاکچین می تواند شما را به همه مسیر های اصلی منتهی به نقص، هدایت کند. این امر کسب و کار را برای انجام تحقیقات و اقدامات لازم به موقع، آسان تر می کند.

مثال کاربردی آن در بخش مواد غذایی است؛ جایی که در آن ردیابی منبع، اطلاعات سریال تولید و دیگر جزئیات تضمین کیفیت و سلامت کالا بسیار مهم است.

حسابداری:

تراکنش های ثبت شده از طریق بلاک چین عملا خطا های انسانی را حذف و اطلاعات را از دستکاری احتمالی محافظت می کند. در نظر داشته باشید که همه سوابق، هر بار که از یک گره بلاک چین به گره بعدی منتقل شود، حتما باید تایید شوند. علاوه بر دقت، تضمین سوابق شما، مانند یک پروسه دنباله دار حسابرسی در سطح بالا ،قابل ردیابی خواهد بود.

مزایا و اهمیت بلاک چین
مزایا و اهمیت بلاک چین

قرارداد های هوشمند:

با قرارداد های هوشمند، موافقت نامه ها می توانند به صورت خودکار تأیید، امضا شده و از طریق یک ساختار بلاکچینی قابل اجرا شوند. این امر نیاز به واسطه ها را برطرف میکند و بنابراین در صرفه جویی زمان و پول شرکت بسیار موثر خواهد بود.

انتخابات:

درست همانند مدیریت زنجیره ، وعده بلاکچین ها در ابعاد مختلف انتخابات، قابل اعتماد به نظر می رسند. در حال حاضر، فرصت هایی که مربوط به انتخابات دولت هستند، در حال پیگیری است. به عنوان مثال، می توان از ابتکار عمل دولت مسکو برای بررسی اثربخشی بلاکچین ها در انتخابات محلی نام برد. انجام این کار به احتمال زیاد تقلب در انتخابات را به طور قابل توجهی کاهش می دهد، آنچه که در سیستم رایج رای گیری الکترونیکی مسئله مهمی است.

بورس اوراق بهادار:

ایده استفاده از فناوری بلاک چین برای تجارت اوراق بهادار و کالاها در حال بررسی است.با توجه به ماهیت قابل اعتماد سیستم های بلاکچین، تعجب آور نیست که بورس اوراق بهادار در حال حاضر آن را به عنوان جهش بزرگ بعدی بشناسد.

تامین انرژی: در بخش های خاصی از جهان، موسسات تجاری و خانوار ها اکنون می توانند از بلاک چین ترنس اکتیو گرید برای فعال کردن انرژی های پایدار و استفاده از راه حل های آن بهره ببرند.

معاملات جهانی همتا به همتا:

در حالی که اکنون تعداد زیادی از خدمات مانند پی پال که پرداخت های بین المللی را پردازش می کنند، معمولا هزینه های قابل توجهی را برای هر تراکنش شامل می شوند.سایر خدمات پرداخت P2P همچنین دارای محدودیت های خاصی نظیر محدودیت های مکان و حداقل مبلغ انتقال نیز هستند. به همین دلیل است که کسب و کار های بیشتری و نیز کاربران معمولی ترجیح می دهند از رمز ارز ها برای نقل و انتقالات بین المللی استفاده کنند. نه تنها خود آنها عموما امنیت بهتری دارند، بلکه به کاربران نیز در نقل و انتقال وجوه خود آزادی بیشتری اعطا می کنند.

واضح است که بلاکچین کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف غیر از رمزارز ها دارد و خواهد داشت . می توان گفت که اکثر مردم آشنایی کافی در مورد بلاک چین ها ندارند. اما با توجه به پیشرفت بلاک چین تاکنون، احتمالا در آینده نزدیک دنباله رو پیشگامان خواهند بود. آخرین اخبار و مطالب مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال را از مشاورین شرکت آوام پیمنت پیگیری کنید.

کیف پول دیجیتال
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP