10
ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به عنوان یک واحد پولی دیجیتال یا واسطه تبادل الکترونیکی به وجود آمده است. در گذشته کسی اطلاعی در رابطه با ارز دیجیتال پاکس یا کریپتوکارنسی نداشت، اما امروزه با توجه به نیاز و گسترش ارز های دیجیتالی، همه به دنبال افزایش دانش خود در این زمینه می باشند. در این مقاله موسسه آوام پیمنت سعی کرده است اطلاعاتی در رابطه با ارز دیجیتال و نحوه کارکرد ارزهای دیجیتال را دراختیار شما قرار دهد.

ماهیت ارز دیجیتال

ارز دیجیتال نوعی پول است که تنها به صورت دیجیتال یا الکترونیکی (نه به صورت فیزیکی) در دسترس می باشد. به ارز دیجیتال، پول الکترونیکی یا ارز سایبری نیز گفته می شود.

ارزهای دیجیتال فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند، به همین علت فقط با رایانه یا تلفن همراه قابل دسترس هستند. همچنین ارزهای دیجیتال نیازی به واسطه ندارند، به همین علت ارزان ترین روش برای تجارت ارز محسوب می شوند.

توجه داشته باشید که تمام ارزهای رمزنگاری شده ارزهای دیجیتال هستند، اما همه ارزهای دیجیتالی رمزنگاری نشده اند. ارزهای دیجیتال پایدار بوده و در بازارها معامله می شوند، در حالی که ارزهای رمزنگاری با توجه به احساسات مصرف کننده معامله می شوند و عوامل روانشناختی محرک تغییر قیمت ها می باشند.

ارزهای الکترونیکی نامحسوس هستند و فقط توسط رایانه ها یا کیف پول های الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه های تعیین شده، می توانند خریداری شوند. در عوض ارزهای فیزیکی مانند اسکناس و سکه های مختلف، ملموس هستند و معاملات فقط توسط دارندگان این ارز که مالکیت فیزیکی آن ها را دارند، امکان پذیر است.

ارزهای دیجیتال مانند هر ارز قانونی استاندارد دیگر، می توانند برای خرید کالا و همچنین پرداخت هزینه خدمات مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین در برخی از انجمن های آنلاین مانند سایت های بازی، پورتال های قمار یا شبکه های اجتماعی نیز می توانند به صورت محدود استفاده شوند.

ارزهای دیجیتال تمام خصوصیات ذاتی ارزهای فیزیکی را دارند و هنگامی که به دستگاه ها و شبکه های پشتیبانی متصل باشند به مالکینش اجازه انجام معاملات فوری فرامرزی را می دهد.

به عنوان مثال، یک فرد آمریکایی می تواند به شریک تجاری خود که ساکن سنگاپور است پرداخت داشته باشد. البته مشروط بر اینکه هر دو طرف به همان شبکه مورد نیاز برای تراکنش در ارز دیجیتال متصل باشند. ارزهای دیجیتال مزایای بی شماری را ارائه می دهند. از آنجا که پرداخت ارزهای دیجیتال مستقیماً بین طرف های معامله و بدون نیاز به واسطه انجام می شود، معاملات معمولاً فوری و کم هزینه هستند. این روش در مقایسه با روش های پرداخت سنتی که از طریق بانک ها یا موسسات مالی انجام می شد، می تواند جایگزین بهتری باشد. معاملات الکترونیکی مبتنی بر ارزهای دیجیتال همچنین باعث حفظ سوابق لازم و شفافیت در معاملات می شود.

محبوب ترین ارزهای دیجیتال
محبوب ترین ارزهای دیجیتال

محبوب ترین ارزهای دیجیتال

با توجه به توضیحات گفته شده، لازم دانستیم که برای شما محبوب ترین و پرطرفدارترین ارز دیجیتال را معرفی کنیم.

بیت کوین

 بیت کوین اولین و اصلی ترین رمزنگاری به شمار می آید. در حال حاضر، سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال برتر جهان، بیش از 125 میلیارد دلار مربوط به بیت کوین است و قیمت هر کوین بیش از 7305 دلار می باشد. مطابق با آمار به دست آمده از سایت بیت کوین، تقریباً 17.1 میلیون بیت کوین (BTC) در گردش است.

اتریوم

ارز دیجیتالی اتریوم که باعث افزایش عرضه اولیه کوین (ICO) شد، در لیست دوم ارزهای رمزنگاری شده بازار قرار گرفت و از بیت کوین بطور قابل ملاحظه ای پایین تر است. در حال حاضر ارزش سهام این ارز در بازار فعلی فقط 50 میلیارد دلار است و قیمت معاملات در حدود 500 دلار برای هر توکن می باشد. در بازار مجازی تنها کمی بیش از 100.7 میلیون اتریوم در گردش است.

ریپل

رتبه سوم متعلق به ریپل با ارزش سهام بازار بیش از 8/19 میلیارد دلار می باشد. برخلاف دو ارز دیجیتالی بالا (و همچنین ارزهای بعدی) قیمت هر توکن ریپل (XRP) بسیار اندک است. قیمت هر توکن تقریبا کمی بیش از 50 سنت می باشد. از طرف دیگر در حال حاضر بیش از 39 میلیارد واحد ریپل در گردش می باشد.

بیت کوین نقدی

 بیت کوین نقدی، محصول جانبی بیت کوین است که در نتیجه تلاشی سخت راه اندازی شده است و در جایگاه چهارم رتبه بندی ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. کل ارزش بازار این ارز دیجیتال در حدود 5/14 میلیارد دلار است و قیمت آن در بازار 843 دلار به ازای هر کوین و دارای گردش کلی بیش از 17.2 میلیون بیت کوین می باشد.

ایاس یا EOS

 ارز دیجیتال EOS با ارزش سهام در بازار 7.83 میلیارد دلار و میزان گردش کلی بیش از 896 میلیون توکن در رده بندی پنجم قرار گرفته است.

نحوه کار ارز دیجیتال

اگرچه انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما مکانیسم پایه همه آن ها در کل یکسان است. در اینجا تفکیک گام به گام نحوه کارکرد ارزهای دیجیتال به همراه فناوری که امکان استفاده از آنها را می دهد، آورده شده است.

شبکه بلاکچین
شبکه بلاکچین

شبکه های ارزهای دیجیتال بلاک چین (Blockchain)

بزرگترین اجزای مربوط به فعالیت ارزهای دیجیتال، شبکه های بلاک چین آن ها می باشد. اما قبل از توضیح اینکه بلاک چین چیست، در رابطه با نحوه عملکرد این شبکه ها، باید یک نکته مهم را درک کنید. تفاوت مشخصی بین پروتکل رمزنگاری Blockchain (با حرف B بزرگ) و شبکه های مربوط به blockchain (با حرف b کوچک) هر ارز دیجیتال وجود دارد.

پروتکل بلاک چین توسط سازندگان بیت کوین ساخته و منتشر شده است. اگرچه بلاک چین فن آوری است که تمام ارزهای دیجیتالی بر اساس آن ساخته شده است، ولی به هیچ ارز دیجیتالی خاصی متکی و یا وابسته نیست.

توجه داشته باشید هنگامی که بلاک چین یک ارز خاص را توضیح می دهیم، درواقع به عملکرد انفرادی پروتکل بلاک چین آن ارز اشاره می کنیم. این عملکرد چیزی است که در واقع ارز دیجیتال را ایجاد می کند.

 به زبان ساده پروتکل بلاک چین اجازه می دهد ارزهای دیجیتال ایجاد و به عنوان شکل سودمندی از پول استفاده شود. دلیل این سودمندی فراهم سازی چارچوبی برای ایجاد موارد دیجیتالی است، که عبارتند از:

 • منحصر به فرد و غیر تکراری بودن
 • غیر قابل انکار بودن و عدم امکان استفاده دوباره از آن
 • نادربودن و محدودیت در عرضه
 • پایدار و تغییر ناپذیر بودن
 • قابل تقسیم و یکنواخت بودن

بدون پروتکل بلاک چین ساخت ارزهای دیجیتالی غیرممکن خواهد بود. هر یک از شبکه های بلاک چین مربوط به هر ارز دیجیتال، اساساً شکل متفاوتی از پروتکل را دارند.

ایجاد، تبادل و استخراج ارز دیجیتال (mining)

پس از ایجاد ارز دیجیتال، دریافت و استفاده از این ارزهای دیجیتال مسئله مهمی است که باید به ان دقت داشت. مهم تر از آن، چگونه می توان از کلاهبرداری و دستکاری این ارزها، در میان میلیون ها تراکنش بین کاربران جلوگیری کرد.

پروتکل بلاک چین هر دو نگرانی را از طریق فرآیندی به نام استخراج، مورد بررسی قرار داده است. شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال، محل ذخیره عمومی کلیه معاملات ارزی که تاکنون صورت گرفته است، می باشد. معاملات جدید به “ بلاک “ هایی تقسیم بندی می شوند. هر بلاک قبل از اینکه در انتهای زنجیره اضافه شود، توسط چندین کاربر در این شبکه تایید واعتبارسنجی می گردد. هر کاربر نسخه ای از این دفترعمومی را در اختیار دارد و دائماً به روز می شود.

 استخراج کنندگان (miners) وظیفه دارند کلیه معاملات موجود در یک بلاک جدید را تأیید کنند. بنابراین می توان این بلاک را در دفتر عمومی بلاک چین مهر و موم و ثبت کرد. برای تأیید یک بلاک، استخراج کنندگان با یکدیگر برای ایجاد چیزی به نام “hash” که یک توالی منحصر به فرد از اطلاعات رمزنگاری شده مبتنی بر موارد زیر است، با یکدیگر رقابت می کنند.

 • داده های تایید شده مربوط به معامله در هر بلاک
 • نتیجه فرمول های پیچیده ریاضی
 • هش پیشین مربوط به آخرین بلاک روی زنجیره

پس از آنکه استخراج کنندگان یک هش را تکمیل کردند، بلاکی جدید تأیید می شود و این هش در کنار آن ذخیره می شود. به عنوان پاداش برای هر هش جدید یا بلاک های تایید شده، استخراج کنندگان یک واحد جدید از ارز آن شبکه را دریافت می کنند.

کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال

ذخیره ارز دیجیتال (کیف پول)

هنگامی که ارز دیجیتال روی بلاک چین های خود استخراج و یا بین کاربران منتقل می شوند، باید تا زمانی که مالک جدید بتواند از آن ها استفاده کند، در جایی نگهداری شوند. اینجاست که کیف پول های ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار می گیرند.

کیف پول ها در حقیقت نرم افزار و سخت افزارهایی هستند که قابلیت نگهداری ارزهای دیجیتالی به صورت ایمن برای مدت نامحدودی را فراهم می کنند. تمام کیف پول های دیجیتالی دارای کلیدی عمومی و حداقل یک کلید خصوصی هستند.

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال

خرید یا تجارت ارزهای دیجیتال باید با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. ارز دیجیتالی اگر سرمایه گذاران بسیاری نداشته باشد، هیچ ارزشی ندارد. ارزهای دیجیتال مسیری طولانی را طی کرده اند و سرمایه گذاران را با پیشنهاد بازده زیاد تحت تاثیر قرار داده است. نوسانات این ارز ها همچنین فرصت های زیادی را برای افرادی که به دنبال بیزنس محرک هستند، فراهم می کند. مراحلی را که باید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال سپری کنید، در اینجا آورده شده است:

 • در ابتدا مشخص کنید که قصد خرید یا فروش ارزهای دیجیتال را دارید. می توانید تصمیم بگیرید که صاحب ارز دیجیتالی شوید یا روی قیمت این ارزها سرمایه گذاری کنید. از طریق بیزنس می توانید با استفاده از ابزارهای معاملاتی مشتقات به نام cryptocurrency CFDS بدون هیچ گونه مالکیت، قیمت را پیش بینی کنید.
 • تبادل ارزهای دیجیتالی: بر اساس استراتژی معاملاتی متناسب با اعتبار خود تصمیم گیری نمایید.
 • حساب خود را ایجاد کنید. برای خرید ارزهای دیجیتالی لازم است که از طریق صرافی خرید و فروش کنید. به این معنی که شما نیاز به ایجاد یک حساب کاربری ارزی دارید و باید ارز دیجیتالی را در کیف پول خود ذخیره کنید.
 • تصمیم بگیرید که کدام ارز مناسب نیاز شما می باشد. در واقعیت نخواهید توانست تمام 1500 ارز دیجیتالی را مبادله کنید. با این حال شما می توانید تمام ارزهای اصلی از جمله بیت کوین، بیت کَش، اتریوم، ریپل و لیت کوین را مبادله کنید (ارزهای جدید همواره در حال اضافه شدن هستند). با توجه به گزینه های بسیاری که در این زمینه وجود دارد، بهترین راه این است که گزینه ای را انتخاب کنید که در مورد آنها اطلاعات دارید و در زمینه تغییرات قیمتشان تخصص پیدا کرده اید.
 • در مورد استراتژی تجارت خود تصمیم بگیرید.

شما باید مطمئن شوید که بازار خود را به طور قابل توجهی درک کرده اید. قیمت ارزهای دیجیتالی پایه به عوامل مختلفی بستگی دارد. در 12 ماه گذشته قیمت ها به دلیل نگرانی بابت مقررات دولتی، پوشش رسانه ای، آینده دلار آمریکا و همچنین اظهارات افراد با نفوذ تجاری یا وزیران دولت تحت تأثیر قرار گرفته است. هرچه افراد بیشتر درگیر ارزهای دیجیتالی شوند، این عوامل مختلف تأثیرگذارتر می شوند.

 • با انجام معاملات استراتژی خود را اعمال کنید

پس از حل و فصل استراتژی مبادله، باید شرایط خروج خود را تعریف کنید (نقطه ای که از این تجارت خارج می شوید). این نقطه می تواند یک موضوع مهم باشد.

ارز دیجیتالی بی ثبات است و در انجام مبادله در موقعیت های بزرگ خطرناک است. هنگامی که یک موقعیت به هدف شما رسید و یا به حداکثر ضرر خود رسیدید، باید موقعیت خود را ببندید. این فیلترها را می توان در محل مورد نظر قرار داد تا بطور خودکار اعمال شود. شروع از یک مقدار کم یا استفاده از یک حساب آزمایشی یا تمرینی می تواند به شما کمک کند تا از نحوه عملکرد این بازارها و تأثیر آنها اطلاع یابید.

 • پول دیجیتالی رمزگشایی شد

ارزهای دیجیتالی، دیگر موارد غیرقابل دسترس نیستند، بلکه امکان سرمایه گذاری واقعی را برای افراد واقعی فراهم می کنند.

به مدت 30 سال مشتریان City Index در کنار دسترسی به تحقیقات گسترده، از تجارت سریع و قابل اعتماد و ایده های عملی بهره مند شده اند. امروزه ارزهای دیجیتالی بخش عمده ای از سهام آنها را تشکیل می دهد؛ زیرا کارشناسان تجارت شرط بندی و مدیریت ریسک را به طور موثری گسترش می دهند.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

سرمایه‌گذاری با ارزهای دیجیتال

برای درک نحوه کار سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، باید در درک اصول و مبانی ارز دیجیتال نیز باهوش باشید.

مانند پول فیات، در ارزهای رمز نگاری شده واسطه مبادله و واحد های اندازه گیری با ارزش هستند. ارزش پول فیات بیشتر با توجه به سیاست پول بانک مرکزی و فشارهای تورمی تعیین می شود.

هنگامی که از خرید ارز دیجیتال صحبت می شود، سرمایه گذاران باید در مورد قوانین حاکم بر فناوری بلاک چین و نحوه ایجاد این نشانه ها، آگاهی لازم را کسب کنند.

به طور کلی، تمام اطلاعات مورد نیاز را می توانید در برگه های سفید هر پروژه به صورت جداگانه مشاهده نمایید. بنابراین، قبل از یادگیری نحوه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، باید مبانی و اصول یک دارایی دیجیتال را درک کنید.

نحوه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

5 عاملی که باید درسرمایه گذاری ارزهای دیجیتال در نظر بگیرید:

 • اصل شماره یک در سرمایه گذاری، تعیین معیارها و مرزهای مشخص می باشد. از این مرز می توان برای تصمیم گیری در مورد ارزش سرمایه گذاری استفاده کرد. قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در سهام ارزهای دیجیتال، تصمیم گیری در مورد این است که آیا یک رمز نگاری مانند بیت کوین یا اتریوم با استاندارد سرمایه گذاری شما مطابقت دارد یا خیر.
 • عرضه و تقاضا: قیمت یک ارز مجازی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. بنابراین قیمتی که در بازار مشاهده می کنید، قیمتی است که اکثر مردم مایل به پرداخت آن هستند.
 • سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت ارز دیجیتال. قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، به یک برنامه معاملاتی نیاز دارید. تصمیم مهمی که باید اتخاذ کنید این است که آیا قصد دارید ارز دیجیتالی خود را برای طولانی مدت نگه دارید یا فقط سعی دارید در مورد سرمایه گذاری کوتاه مدت اقدام نمایید. اگر قصد استفاده از نوسانات زیاد را دارید و تجارت کوتاه مدت را انجام می دهید، درک روند، چرخه بازار و این که چه چیزی باعث خاص بودن ارز دیجیتال می شود، را باید بدانید.
 • قدم بعدی این است که به سادگی اطلاعات بیشتری در مورد تحلیل تکنیکی و رویداد های در حال حرکت در بازار را دریافت کنید.
 • و در آخر آنچه که در دنیای سهام ارز دیجیتال مهم است، یادگیری نحوه ذخیره ایمن ارزهای دیجیتال می باشد.
مزایای ارز دیجیتال نسبت به پول معمولی
مزایای ارز دیجیتال نسبت به پول معمولی

مزایای استفاده از ارز دیجیتال نسبت به پول معمولی

 • هر زمانی که شما کارت اعتباری خود را می کشید، اطلاعات شخصی شما که ضمیمه آن شده است، مشخص می شود. با استفاده از این اطلاعات ارگان های مختلف، بانک ها و دولت ها می توانند از این اطلاعات استفاده کنند تا فعالیت های شما را پیگیری نمایند.

معاملات ارز دیجیتال حامل اطلاعات شخصی نمی باشد (مگر اینکه خودتان بخواهید). نمایان نبودن مشخصات، به طور چشمگیری شانس سرقت هویت را کاهش می دهد.

 • دسترسی دائمی به حساب های خود.

حساب های مرسوم می توانند توقیف یا ضبط شوند، اما چون ارز دیجیتال خارج از دستورات و قوانین به وجود می آیند، منجر می شود که دسترسی به موجودی حساب شما خیلی نادر اتفاق بیافتد.

 • ارزهای دیجیتال مورد کلاهبرداری قرار نمی گیرند.

 ارزهای دیجیتالی به علت دیجیتالی بودن، همانند کارت اعتباری نمی توانند خودسرانه توسط فرستنده جعل یا بازگردانده شوند.

بعضی اوقات مشتریان محصولی را خریداری و از آن استفاده می کنند، پس به دلایلی اقدام به جعل، و یا درخواست بازپرداخت کامل از شرکت کارت اعتباری را دارند. ارزهای دیجیتال از این کلاهبرداری جلوگیری کرده است.

 • هزینه های پایین

با استفاده از ارزهای دیجیتال نیازی به پرداخت هزینه های واسطه سنتی در انجام معاملات را ندارید. ارزهای دیجیتال توسط اینترنت رد و بدل می شود، که باعث می شود هزینه های معاملات حذف و یا کم شود.

 • اعمال سریع تر معاملات

با استفاده از واسطه ها در معاملات ارزهای فیزیکی، گاهی اوقات روزها یا هفته ها نیز طول می کشد تا وجوه در حساب بانکی ظاهر شود. با استفاده از ارزهای دیجیتال، مدت زمان اعمال معاملات بسیار کمتر شده است.

 • دسترسی برای همه

در حدود 2.2 بیلیون مردم وجود دارد که به اینترنت یا تلفن هوشمند دسترسی دارند؛ در حالیکه به پول معمولی دسترسی ندارند. برای این افراد ارز دیجیتال گزینه مناسبی می باشد.

 • بدون تورم

تورم یک مشکل بزرگ در بسیاری از کشورهای جهان سوم است. جایی که بانک های مرکزی برای سرپا ماندن، تورمی برای ارز خود ایجاد می کنند. این امر در ایالات متحده نیز قابل مشاهده است، جایی که برخی کارشناسان معتقدند نرخ تورم در بسیاری از موارد بالاتر از آن است که شاخص قیمت مصرف نشان می دهد. با ارزهای دیجیتال به دلیل محدودیت تورم کنترل شده و در الگوریتم های موجود در سیستم، تورمی وجود ندارد.

 • اعتماد بیشتر به مشتریان

اعتماد مشتریان به شما بیشتر می شود، زیرا مشخصات کارت های اعتباری آنها در سیستم رایانه شما ذخیره نمی شود. شرکت های بزرگی مانند Target،JPMorgan Chase و Home Depot که حملات سایبری را تجربه کرده اند و شماره کارت اعتباری ذخیره شده مشتریان آنها در معرض دید قرار گرفته اند، در استفاده از ارزهای دیجیتال اقدام کرده اند.

 • افزایش درآمد

تجارت شما با مشتریان بین المللی راحت تر می شود. حرفه و خدمات شما برای کاهش نوسانات اقتصادی در هر منطقه محلی شناخته می شود. این به شما فرصت های درآمدزایی بیشتری می دهد و این امکان را به شما می دهد تا به مشتریان در سراسر جهان خدمت کنید.

با توجه به گذشت زمان و تغییراتی از جمله مبادله کالا به کالا، سکه، پول نقدی و غیره که صورت گرفته است، نیاز است اطلاعات خود را در مورد ماهیت ارزهای دیجیتال به روز کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال و پرداخت هزینه ثبت نام آزمون IMAT می توانید با کارشناسان مجرب موسسه آوام پیمنت در تهران و شیراز از طریق شماره های ذکر شده در سایت تماس حاصل نمایید.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP