10
اخذ تابعیت اتریش

اخذ تابعیت اتریش

اخذ تابعیت اتریش

در اصل، دریافت شهروندی و اخذ تابعیت اتریش شامل هزینه های فدرال (هزینه یکسان در سراسر اتریش) و هزینه های اداری استانی (نرخ های متفاوت برای هر استان) است. بدین منظور لازم است تا بدانیم که کدام روش و هزینه بهترین مورد برای دسترسی آسان به اهداف شماست. شرکت آوام پیمنت، پیشرو در امر گسترش اطلاعات مهاجرتی راجع به کشور های خارجی است و همواره در تلاش برای آگاهی بخشی به اجتماع می باشد.

اخذ تابعیت اتریش از راه تولد

تولد در اتریش، به تنهایی منجر به اخذ تابعیت اتریشی نمی گردد؛ با این وجود، ممکن است موجب ساده شدن الزامات اخذ اقامت جهت پذیرفته شدن به عنوان یک شهروند اتریشی شود. بچه های سر راهی زیر 6 ماه، قانونی فرض می شوند تا بتوانند تابعیت اتریش را داشته باشند.

داشتن یک والد اتریشی

کودکی که از دو والد اتریشی زاده شده باشد، صرف نظر از وضعیت ازدواج والدین، شهروند اتریش محسوب می شود. اگر والدین در هنگام تولد نوزاد ازدواج کرده باشند، در صورتی که نوزاد پس از تاریخ 1 سپتامبر 1983 به دنیا آمده باشد، تابعیت اتریشی هر یک از مادر یا پدر کافی می باشد. برای کودکانی که پیش از این تاریخ به دنیا آمده اند، پدر باید شهروند اتریش باشد: کودکانی که از مادر اتریشی و پدر غیر اتریشی زاده شده اند، واجد شرایط اخذ تابعیت نمی باشند.

اگر والدین ازدواج نکرده باشند، مادر به صورت خودکار تابعیت اتریش را دریافت می کند. پدر در صورتی تابعیت را اخذ می کند که در طی هشت هفته پس از تولد کودک، پدر بودن خود را تصدیق کرده یا دادگاه این کار را انجام دهد. اگر والدین پس از تولد نوزاد ازدواج کنند، تابعیت به صورت خودکار به نوزاد اعطا می گردد. اگر در آن زمان کودک بیش از 14 سال داشته باشد، رضایت وی مورد نیاز است.

اخذ تابعیت اتریش از راه ازدواج

شما باید به مقامات اتریشی ثابت کنید که در حال حاضر با شخص دیگری ازدواج نکرده اید (خواه اینکه تا به حال اصلا ازدواج نکرده اید یا اینکه همه طلاق های شما به مرحله نهایی رسیده اند)، اینکه هویت شما تایید شده است و اینکه شما هرگز هیچ جرمی در اتریش مرتکب نشده اید. این موارد با ارائه اسناد و مدارک متنوعی از جمله استشهاد مجرد بودن شما به دولت اتریش، خواه در اتریش یا از طریق سفارت این کشور انجام می شوند.

اخذ تابعیت اتریش از راه ازدواج
اخذ تابعیت اتریش از راه ازدواج

اگر قصد دارید که همسر یا پارتنر اتریشی خود را برای زندگی به کانادا بیاورید، باید برای اینکه آنان اقامت دائم را اخذ کنند درخواست ضمانت بدهید. اگر آنها در زمانی که درخواست اخذ اقامتشان در حال طی کردن روند خود است بخواهند شما را در کانادا ملاقات کنند، باید برای اخذ اجازه الکترونیکی سفر (eTA) نیز درخواست دهند.

الزامات اصلی ازدواج در اتریش

زوج هایی که برای ازدواج در اتریش برنامه ریزی می کنند، باید بدانند که ازدواج های مدنی در اتریش قانونی هستند و آنها می توانند در اداره آمار حیاتی ازدواج کنند. سن قانونی ازدواج در اتریش 18 سال است، اما افراد 16 ساله در صورتی که طرف مقابل 18 ساله باشد، می توانند با رضایت کتبی والدین که به مهر و امضای سردفتر اسناد رسمی نیز رسیده باشد ازدواج کنند. مراسم ازدواج توسط یک مترجم رسمی اتریشی و با هزینه آن زوج برگزار می گردد، مگر آنکه آنها به زبان آلمانی صحبت کنند.

الزامات اخذ ویزا عبارت اند از:

 • پاسپورت
 • گواهی تولد
 • گواهی اقامت، گواهینامه یا آخرین رسید پرداخت مالیات
 • مدرک طلاق در صورتی که فرد طلاق گرفته باشد یا مدرک مرگ همسر در صورتی که فرد بیوه باشد.
 • سایر مدارکی که به زبان آلمانی نیستند باید ترجمه شوند.

تابعیت مضاعف و دوگانه در اتریش

گواهی شهروندی تنها سند رسمی جهت ارائه مدارک شهروندی اتریشی است (تنها مدرکی است که شهروندی فرد را نشان می دهد). صدور گواهی شهروندی برای یک کودک در دو سال اول پس از تولد کودک رایگان می باشد (درخواست باید به موقع به ثبت برسد).

اطلاعات تابعیت مضاعف و دوگانه:

به طور کلی، قانون ملیت اتریش اجازه نمی دهد که تابعیت مضاعف و دوگانه به جز به افرادی که در زمان تولد شهروند دو کشور شناخته شوند ارائه گردد (به عنوان مثال یک فرد متولد اتریش که در ایالات متحده زندگی می کند، در زمان تولد هر دو تابعیت اتریش و ایالات متحده را به دست می آورد). بنابراین، اگر فردی تابعیت ایالات متحده را به دست آورد، معمولا باید به تابعیت واقعی اش نیز برگردد.

تنها استثنایی که در بند 28 قانون ملی اتریش اعلام شده است:

 1. اگر داشتن تابعیت مضاعف و دوگانه در راستای منافع جمهوری اتریش باشد، یا
 2. اگر دلایل شخصی قابل درک وجود داشته باشد (قانون نمونه ای را ارائه نمی دهد؛ دلایل خاص به وضعیت شخصی شما بستگی دارد).

فقط اتریش های متولد شده در دیگر کشورها ممکن است از این قانون که در بند 2 ذکر شده بتوانند استفاده کنند.

هزینه دریافت شهروندی اتریشی

ادعای حقوقی برای شهروندی

 • افراد واجد شرایط: هزینۀ 700 یورو فدرال به اضافه 76 یورو هزینه اداری استانی
 • زوج های متاهل: هزینه ی فدرال 1،400 یورو به همراه هزینه ی اداری 152 یورو

شرایط دریافت شهروندی براساس یک ادعای حقوقی

 • افراد واجد شرایط: 900 یورو هزینه فدرال به همراه 150 یورو هزینه اداری استانی
 • زوج های متاهل: هزینه ی فدرال 1،600 یورو به همراه 226 یورو هزینه اداری استانی

مزایای اخذ اقامت اتریش

شما به عنوان یک شهروند اتریشی می توانید هر وقت که بخواهید در هر کشوری و همچنین هر جایی از اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید. گذرنامه اتریش از محبوبیت بسیار خوبی برخوردار است و سفرهای بسیار گسترده ای از جمله سفر به ایالات متحده را بدون ویزا میسر می سازد. گذرنامه اتریش بدون تردید یکی از بهترین گذرنامه های جهان است.

هنگامی که شهروندی اتریش را تحت قانون شهروندی اتریش کسب می کنید، هم خودتان و هم خانواده تان بطور کامل از حق شهروندی برخوردار می شوید که می تواند به نسل های آینده نیز منتقل شود.

مزایای اخذ اقامت اتریش
مزایای اخذ اقامت اتریش

مزایای مهم شهروندی اتریش

 • فرصت برای کسب شهروندی اتحادیه اروپا بر حسب ایجاد یک سرمایه قابل توجه
 • گذرنامه اتریشی امکان سفر به اکثر کشورهای جهان را بدون ویزا میسر می سازد.
 • گذرنامه اتریشی حق اقامت در هر کجا از اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس را فراهم می آورد
 • نیازی نیست که زمان خاصی را در اتریش زندگی کنید

انتخاب محل کسب و کار، عمدتا به شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی در اتریش بستگی دارد. اما اوج بهره وری تنها زمانی می تواند ایجاد شود که کارکنان در محیط اطراف خود احساس راحتی کنند.

مزیتهای قطعی برای اتریش زمانیکه کیفیت زندگی در سطح بین المللی مورد مقایسه قرار می گیرد، ما بی همتا هستیم. اتریش همه شرایط لازم برای برآورده ساختن همه نیازها را دارد. یک محیط حفاظت شده با مناظر زیبا، منابع طبیعی، چشم انداز فرهنگی با مدیریت خوب، علفزارهای سرسبز و مراتع کوهستانی، آبهای شفاف، هوای تازه و خیلی چیزهای دیگر.

در اتریش، تامین مالی سیستم مراقبتهای بهداشتی عمدتا از طریق کمکهای امنیت اجتماعی و مالیات انجام می شود و تا حد کمتری نیز توسط منابع خصوصی از جمله هزینه نسخه های پزشکی، کمکهای شخصی اجباری، هزینه های روزمره برای اقامت در بیمارستان و یا سهام بیمه خصوصی درمانی تامین می گردد.

شرایط لازم جهت اخذ تابعیت اتریش

معمولا امکان درخواست برای تابعیت اتریش پس از 10 سال اقامت دائم در اتریش وجود دارد. با این حال در بعضی موارد ممکن است قبل از آن درخواست شود. شرایط دیگر عبارتند از:

 • آگاهی از زبان آلمانی “با توجه به شرایط شخصی فرد خارجی”
 • لغو تابعیت خارجی (تحت قانون کشور متقاضی)، مگر اینکه غیر عملی باشد.
 • این مورد را می توان در موارد استثنایی نادیده گرفت. (اعطای تابعیت به عنوان یک شهروند اتریشی بر اساس 10 سال اقامت دائم، اختیاری است.)

شرایط اقامت ممکن است در موارد زیر کاهش یابد یا نادیده گرفته شود:

 • پناهندگان تایید شده (6 سال)
  شهروندان کشورهای دیگر منطقه ی اقتصادی اروپا (6 سال)
  افراد متولد اتریش
  شهروندان سابق اتریش
 • افراد با دانش زبان آلمانی در سطح B2 و یا با اثبات پیوست اقامت شخصی (پس از 6 سال اقامت متناوب).

حق اعطای تابعیت اتریشی

بعضی از افراد از طریق مراحل ساده تر از اخذ تابعیت، تابعیت اتریشی را اتخاذ می کنند. به فرزندان کوچکتر از فردی که تابعیت اتریشی دریافت می کند، اغلب نیز تابعیت اتریشی اعطا می شود.

 1. همسر شهروندان اتریشی
 2. ازدواج باید حداقل 5 سال دوام داشته باشد.
 3. همسر فرد متقاضی باید حداقل 6 سال با مجوز اقامت (Niederlassungsbewilligung) در اتریش زندگی کرده باشد.

تا کنون این قانون محدود کننده ترین قانون در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا در مورد همسران خارجی است که تابعیت کشور عضو را دریافت می کنند. فردی که به مدت 30 سال و یا 15 سال در وضعیت “پیوست دائم شخصی و حرفه ای” در اتریش زندگی کرده باشد، حق تابعیت اتریش به وی اعطا می شود.

مشاوره مهاجرتی رایگان

از دست دادن تابعیت اتریشی

افرادی که می خواهند به شهروند اتریشی تبدیل شوند، باید از الزامات استاندارد زیر برخوردار باشند:

 • اقامت دائم قانونی (اساسا ده سال)
 • هیچ ممنوعیت اقامت (Aufenthaltsverbot) و هیچ روند معلق برای لغو اجازه اقامت (Verfahren zur Aufenthaltsbeendigung) در اتریش یا هر کشور دیگر اتحادیه ی اروپا و همچنین صدور حکم اخراج (Ausweisung) در ظرف دوازده ماه گذشته، نداشته باشند.
 • عدم سو پیشینه (هیچ محکومیت و هیچ پرونده کیفری در دادرسی چه در اتریش، چه در خارج از کشور، هیچ جرم رسمی جدی نداشته باشد)
 • اثبات وسایل کافی برای معیشت
 • نگرش مثبت نسبت به جمهوری اتریش
 • باطل کردن تابعیت قبلی (اگر شدنی و منطقی باشد)
 • آگاهی از سیستم دموکراتیک و تاریخ اتریش و وین
 • اثبات مهارت های زبان آلمانی (آلمانی)

دریافت شهروندی خارجی:

یک شهروند اتریشی که برای شهروندی خارجی درخواست می کند به طور خودکار شهروندی اتریشی را پس از کسب تابعیت خارجی از دست خواهد داد. کودکان متولد نیز شهروندی اتریشی خود را از دست می دهند (زیرا والدینشان تابعیت خود را از دست داده اند).

ورود به نیروهای مسلح یک کشور خارجی:

یک فرد اتریشی که داوطلبانه وارد نیروهای مسلح یک کشور خارجی می شود، شهروندی اتریشی خود را از دست می دهد.

باطل سازی:

یک شهروند اتریشی که برای یک کشور خارجی کار می کند و به طور نامطلوب بر منافع و شهرت جمهوری اتریش تاثیر می گذارد، تابعیت اتریش را از دست می دهد. علاوه بر این، اتریشی هایی که تازه کسب شهروندی کرده اند و تابعیت پیشین خود را در مدت دو سال باطل نکرده اند (همانگونه که مورد نیاز است) شهروندی تازه بدست آمده خود را از دست می دهند. مشاورین شرکت آوام پیمنت آماده ارائه مشاوره رایگان مهاجرتی به صورت تلفنی، به شما عزیزان می باشند، برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید.

اتریش
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP