10
اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا

صرف نظر از اینکه مهاجران قبل از ورود به کشور ایتالیا یا پس از ورود برای دریافت مجوز اقامت به منظور انجام کار درخواست می کنند (توانایی انجام این کار به ملیت این افراد خارجی بستگی دارد)، آنها باید طی هشت روز پس از ورود به ایتالیا، ورود خود را به مرکز مهاجرت محلی محل اقامت خود گزارش نمایند. همچنین، در بعضی از استان ها، گزارش ورود به کشور ایتالیا، بایستی از طریق اداره پست ارسال گردد تا بعدا برای اقدامات مربوط به اقامت ایتالیا به مشکلی بر نخورد. ادامه مطلب را از زبان مشاورین شرکت آوام پیمنت خوانید.

شرایط عمومی اخذ اقامت ایتالیا

دو نوع مجوز اقامت در ایتالیا وجود دارد: مجوز اقامت موقت و مجوز اقامت دائم. لازم به ذکر است که برای اخذ اقامت دائم در ایتالیا، ابتدا باید ویزای اقامت موقت اخذ شود. ویزای اقامت موقت باید هنگام ورود به ایتالیا توسط اتباع غیر اتحادیه اروپا اخذ شود. این افراد باید فقط در اداره پلیس شهری که در آن زندگی می کنند و نیاز به درخواست مجوز اقامت موقت ندارد، ثبت نام را انجام دهند. با این حال، هر دو گروه از افراد قبل از درخواست اقامت دائم در ایتالیا باید حداقل 5 سال در آنجا زندگی کنند.

مجوز اقامت را می توان از طریق موارد زیر به دست آورد:

 • همسر متقاضی؛
 • والدین متقاضی؛
 • فرزندان خردسال متقاضی؛
 • فرزندان بالای 18 سال اگر بتوانند از خود حمایت کنند.
راه های اصلی اخذ اقامت دائم در ایتالیا
راه های اصلی اخذ اقامت دائم در ایتالیا

راه های اصلی اخذ اقامت دائم در ایتالیا

شرایط بسیاری برای اتباع اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا که علاقمند به اخذ اقامت دائم در ایتالیا هستند، وجود دارد. علی رغم زندگی 5 ساله در این کشور، این افراد نیز باید ثابت کنند که پول کافی برای حمایت از خود کسب می کنند، به راحتی ایتالیایی صحبت می کنند و آداب و رسوم ملی این کشور را می شناسند. آنها همچنین نباید سوابق کیفری داشته باشند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

چندین روش وجود دارد که می توان اقامت دائم ایتالیا را بدست آورد:

 • بر اساس مجوز کاری که به متقاضی اجازه می دهد قبل از درخواست اقامت دائم در ایتالیا زندگی و کار کند.
 • براساس مجوز اقامت برای کارآفرینان که به شهروندان خارجی اجازه می دهد تجارت خود را در اینجا آغاز کنند.
 • براساس سرمایه گذاری در یک حوزه خاص از منافع مورد تایید دولت ایتالیا.
 • بر اساس ویزای خود اشتغالی که به فرد خارجی اجازه می دهد تا به عنوان یک تاجر در ایتالیا فعالیت کند.

اخذ اقامت ایتالیا از راه سرمایه گذاری

به منظور بدست آوردن اجازه سرمایه گذاری و ویزای تحاری در ایتالیا، شما ابتدا به یک Nulla Osta (گواهی عدم ممانعت از دریافت ویزا) نیاز دارید تا نام شما برای صدور ویزای سرمایه گذاری توسط کمیته ویزای سرمایه گذاری کشور ایتالیا (IV4I) به صورت آنلاین منتشر شود. سپس، شما می توانید برای ارائه درخواست ویزای سرمایه گذاری به مدت 2 سال، به نمایندگی ایتالیا در کشور محل اقامت خود مراجعه کنید.

در سال 2017 ایتالیا برنامه جدیدی را تحت عنوان “ویزای سرمایه گذاری برای کشور ایتالیا” معرفی نمود. این برنامه برای اتباع کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا که قصد انجام یک سرمایه گذاری یا کمک مالی در ایتالیا را دارند اعمال می شود. حداقل موارد ضروری در این رابطه، می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. سرمایه گذاری در کشور ایتالیا به میزان 2،000،000 یورو با خرید اوراق قرضه دولتی
 2. اعطای وام به یک شرکت با مسئولیت محدود ایتالیایی به مبلغ 1000،000 یورو
 3. اعطای کمک های بشردوستانه در کشور ایتالیا به مبلغ 1000،000 یورو
 4. سرمایه گذاری در یک شرکت نوپای با فعالیت نوآورانه در ایتالیا به مبلغ 500،000 یورو

مشاوره مهاجرتی رایگان

10 دلیل برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا

 1. ایتالیا یکی از برترین اقتصادها و بازارهای جهان است
 2. کشور ایتالیا یک مرکز تدارکات استراتژیک است که بازارهای جهانی را به هم وصل می کند
 3. ایتالیا یک کشور فعال و کلیدی در زمینه تولید و صادرات کالا در سطح جهانی است
 4. ایتالیا یک بخش بسیار رقابتی در تولید و عرضه ماشین آلات است و نام تجاری “ساخت ایتالیا” یک نام تجاری قوی در جهان است
 5. ایتالیا در زمینه تحقیق، توسعه و نوآوری، پیشرفت بسیار عالی داشته است
 6. ایتالیا نیروی کار ماهر و رقابتی می باشد
 7. ایتالیا دارای پیشنهادات فرهنگی بی نظیر می باشد و یک کشور با نام تجاری قوی است
 8. ایتالیا دارای مجموعه ای قوی از سیاست ها و مشوق ها برای بهبود رقابت در زمینه تجارت و سایر فعالیت ها است
 9. ایتالیا یک دولت اصلاح طلب، طرفدار فعالیت های تجاری و پشتیبان گسترش زمینه های رشد بازرگانی است
 10. ایتالیا کشوری است که دارای شرایط بسیار آسان برای سرمایه گذاری خارجی است

اخذ اقامت ایتالیا از راه کار

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) نیازی به دریافت مجوز کار ایتالیا ندارند، زیرا آنها مجاز به کار کردن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشند. در واقع، این مهاجران پس از ورود به کشور ایتالیا، درخواست خود را جهت دریافت کارت اقامت در کشور ایتالیا به مقامات مربوطه ارائه می نمایند. اما مهاجران خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU)، باید به منظور دریافت مجوز اقامت برای انجام کار در کشور ایتالیا درخواست نمایند. آندسته از افراد خارجی که قصد دارند بیش از سه ماه در کشور ایتالیا اقامت کنند، باید درخواست خود را به منظور دریافت مجوز اقامت ارائه نمایند. این مجوز به افراد خارجی اجازه می دهد تا بر اساس نوع مجوز اقامت و در شرایط خاص در کشور ایتالیا اقامت کنند.

مجوز اقامت، در ایستگاه پلیس محلی محل سکونت فرد خارجی تازه وارد به ایتالیا، صادر می شود. انجام این امر، مستلزم پر کردن یک فرم درخواست، جهت تعیین نوع مجوز مورد نیاز می باشد و برای دریافت این مجوز باید فرایند اثبات شناسایی فرد متقاضی انجام شود، و اثر انگشتان او ثبت گردد، و عکس های مورد نیاز برای صدور مجوز اقامت نیز ارائه شود. جهت دریافت انواع مختلف مجوزهای اقامت در ایتالیا، ممکن است شرایط مختلفی مورد نیاز باشد. مجوز اقامت، یک کارت هوشمند الکترونیکی برای محافظت در برابر هر نوع کلاهبرداری می باشد. مدت زمان مجوز اقامت جهت انجام کار در ایتالیا تا زمانی معتبر است که ویزای ورود فرد متقاضی به ایتالیا معتبر باشد. دارندگان مجوز اقامت در کشور ایتالیا، به خدمات و مزایای دولتی دسترسی دارند.

راه های اصلی اخذ اقامت دائم در ایتالیا
راه های اصلی اخذ اقامت دائم در ایتالیا

اخذ اقامت ایتالیا از راه تولد 

تابعیت ایتالیا بر اساس اصل jure sanguinis (حق خون) استوار است. فرد می تواند از طریق خط پدرانه و بدون محدودیت تعداد نسل ها از ایجاد یک ایتالیا متحد، تابعیت ایتالیا را درخواست کند، قبل از 17 مارس 1861 هیچ شهروندی ایتالیایی وجود نداشت زیرا این در هنگام اتحاد ایتالیا بود، بنابراین اقوامی که شما برای درخواست تابعیت ایتالیایی خود باید متکی به این تاریخ یا بعد از این تاریخ باشید. تابعیت ایتالیایی از طریق مادر می تواند از 1 ژانویه 1948 تمدید شود. محدودیت زمانی برای افرادی که می خواهند از طریق این مسیر تابعیت ایتالیا را بدست آورند یکسان است. به وسیله تولد در ایتالیا به والدین بدون تابعیت، والدین گمنام یا والدینی که نمی توانند تابعیت خود را به فرزندان خود منتقل کنند تابعیت داده میشود.

اخذ اقامت ایتالیا از راه ازدواج

تابعیت کشور ایتالیا را می توان با ازدواج با یک فرد ایتالیایی بدست آورد. دریافت تابعیت، یک حق واقعی برای همه همسران است و تابعیت کشور ایتالیا تنها به افرادی اعطا نمی شود که به علت ارتکاب یک جرم جدی در داخل و یا خارج از کشور ایتالیا دارای سابقه جنایی می باشند. همچنین، تابعیت ایتالیا به افرادی که یک تهدید برای امنیت ملی و نظم عمومی محسوب می شوند، نیز اعطا نمی گردد.

پس از اینکه یک فرد خارجی با یک شهروند ایتالیایی ازدواج نمود، باید سایر نیازمندی های خاص را بر اساس قوانین کشور ایتالیا برآورده نماید تا بتواند تابعیت ایتالیا را به دست بیاورد. به عنوان مثال، اگر شما و همسرتان در خارج از کشور ایتالیا زندگی می کنید، اقامت قانونی در کشور ایتالیا به مدت حداقل دو یا سه سال، یکی از شرایط دریافت تابعیت ایتالیا است. همچنین، ازدواج انجام شده باید در کل مراحل درخواست تابعیت ایتالیا پایدار بماند. علاوه بر این، پیرو حکم امنیتی شماره 113، اکنون، مکالمه به زبان ایتالیا در حد متوسط، یک الزام برای دریافت تابعیت ایتالیا است.

مشاوره مهاجرتی رایگان

همسر خارجی یک شهروند ایتالیایی در صورت می تواند پس از ازدواج به مدت 2 سال برای دریافت تابعیت ایتالیا درخواست نماید که این زوج در ایتالیا سکونت داشته باشند، و اگر در خارج از کشور ایتالیا سکونت دارند، پس از 3 سال از تاریخ ازدواج آنها، همسر خارجی شهروند ایتالیایی می تواند درخواست خود را برای دریافت تابعیت ایتالیا به کنسولگری ایتالیا ارائه نماید.

در صورتی که این همسران دارای فرزندان بیولوژیکی (فرزند خود) و یا فرزند خوانده باشند که خردسال باشند (سن آنها کمتر از 18 سال باشد)، طول مدت های ذکر شده در بالا برای دریافت تابعیت ایتالیا، به نصف مدت های فوق کاهش می یابد. دو الزام اساسی که قبل از ارائه درخواست برای دریافت تابعیت ایتالیایی باید برآورده شوند، به شرح زیر می باشد:

 • ازدواج آنها بایستی قبلاً در شهرداری در ایتالیا ثبت شده باشد.
 • نام همسر ایتالیایی باید به عنوان یک شهروند ایتالیایی که در خارج از کشور اقامت دارد (A.I.R.E) در کنسولگری ایتالیا ثبت شده باشد.

اخذ اقامت ایتالیا از راه تحصیل

آیا شما قصد دارید در خارج از کشور خود تحصیل کنید و آیا می خواهید برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه در کشور ایتالیا درخواست نمایید؟ دانشگاه های ایتالیا جزء معتبرترین دانشگاه ها در سراسر جهان هستند و شما در دانشگاه های کشور ایتالیا نه تنها تدریس عالی را تجربه خواهید کرد بلکه یک فرصت استثنایی برای لذت بردن از غذاهای معروف، معماری باشکوه و دیدن جاذبه های گردشگری بی نظیر خواهید داشت. در کشور ایتالیا، ویزای دانشجویی توسط سفارتخانه های ایتالیا و دفاتر کنسولگری در کشور مبدا دانشجو یا کشور محل اقامت دائم فرد متقاضی صادر می شود.

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) می توانند با داشتن گذرنامه معتبر و یا یک کارت شناسایی وارد کشور ایتالیا شوند و حق دارند تا زمانی که تمایل دارند بدون داشتن ویزا در کشور ایتالیا ادامه تحصیل بدهند. با این حال، این دانشجویان برای دریافت اجازه اقامت باید مشخصات خود را در Questura (اداره پلیس) ثبت کنند. دانشجویان از کشور های غیر اتحادیه اروپا ملزم هستند قبل از ورود به کشور ایتالیا ویزای دانشجویی خود را دریافت کنند.

اخذ اقامت ایتالیا از راه تحصیل
اخذ اقامت ایتالیا از راه تحصیل

انواع ویزا

با توجه به مدت زمان تحصیل، دو نوع ویزای دانشجویی در کشور ایتالیا وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 • ویزای نوع C: ویزای اقامت کوتاه مدت یا ویزای مسافرتی که برای یک یا چند بار ورود به ایتالیا و برای مدت حداکثر تا 90 روز معتبر است.
 • ویزای نوع D: ویزای طولانی مدت که بیش از 90 روز اعتبار دارد

فرد متقاضی باید همواره این مراحل را قبل از تاریخ مورد نظر خود برای ورود به ایتالیا آغاز نماید، زیرا مدت زمان مورد نیاز برای طی فرایند دریافت ویزا می تواند طولانی باشد. مراحل دریافت ویزای دانشجویی در ایتالیا در حال تغییر است، بنابراین این موضوع حائز اهمیت است که برای دریافت اطلاعات در مورد تأیید شرایط فعلی ویزای مورد نظر خود با سفارت ایتالیا تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای دانشجویی

با توجه به نوع ویزایی که دانشجوی متقاضی برای دریافت آن درخواست می نماید، فرم های درخواست برای دریافت ویزای دانشجویی در ایتالیا شامل یک عکس همانند اندازه عکس نصب شده در گذرنامه، یک مدرک مسافرتی معتبر و اسناد مربوط به پشتیبانی مالی از دانشجوی متقاضی می باشد.  همچنین، دانشجویان باید مدارک زیر را جهت دریافت ویزای دانشجویی ارائه نمایند:

 1. نامه پذیرش دانشجوی متقاضی که توسط دانشگاه مربوطه صادر شده باشد
 2. مدارک معتبر در مورد اثبات وجود ابزار مالی کافی برای پشتیبانی از دانشجوی متقاضی، شامل مبلغ مورد نیاز برای سفر دانشجو به کشور خود و یا اینکه دانشجو یک بلیط معتبر برای برگشت به کشور خود را خریداری کرده باشد.
 3. مدارک مربوط به مراقبت بهداشتی
 4. مدارک مربوط به اثبات محل اقامت دانشجو در ایتالیا

از دست دادن تابعیت و اقامت ایتالیا

تابعیت فردی که دارای سن قانونی باشد (21 سال قبل از 10 مارس 1975 یا 18 سال اگر بعد از 9 مارس 1975 متولد شده باشد)، و فردی باشد که به اراده خود در کشور دیگری و در خارج از ایتالیا ساکن باشد. اگر یک زن دارای تابعیت ایتالیا با یک مرد دارای تابعیت ایتالیا ازدواج کند، اگر همسر آن زن، تابعیت ایتالیایی خود را حفظ کند، آن زن نمی تواند تابعیت ایتالیایی خود را از دست بدهد.

مشاوره مهاجرتی رایگان

تابعیت ایتالیایی کودک خردسال و دارای سرپرست- بدون مصونیت در مورد از دست دادن تابعیت ایتالیایی، بر اساس مواد 7 و 12 قانون مربوطه (فرزند دارای تابعیت jus soli یا فرزند یک زن بیوه که مجدداً با یک شهروند جدید ازدواج نموده است)، که در خارج از ایتالیا اقامت دارد و تابعیت غیر ایتالیایی دارد و با پدر (یا مادر اگر پدر مرده باشد) زندگی می کرده است و سرپرست او نیز تابعیت ایتالیایی خود را از دست داده است.

زنی که تابعیت ایتالیایی وی در نتیجه ازدواج با یک شهروند ایتالیایی بوده است، در صورتی که همسر او بمیرد یا او طلاق بگیرد، و او به کشور مبداء خود بازگردد (یا در آن کشور اقامت کند) و یا در کشور مبداء خود به عنوان یک شهروند زندگی کند. اعمال این مورد مرتبط با از دست دادن تابعیت ایتالیایی، تنها تا قبل از تاریخ 27 آوریل 1983 امکان پذیر بوده است.

4- تابعیت ایتالیایی شهروندی که اشتغال در ارتش یک کشور خارجی را پذیرفته است و یا خدمت سربازی را در ارتش یک کشور خارجی انجام داده است، و به صراحت توسط دولت ایتالیا به او دستور داده شده بود که انجام این فعالیت را قبل از مهلت مقرر ترک نماید، اما او پس از مهلت مذکور همچنان به فعالیت خود در ارتش آن کشور خارجی ادامه داده است (ماده 8). این نوع از دست دادن تابعیت ایتالیایی بسیار نادر است و تنها در شرایطی می تواند اتفاق بیفتد که دولت ایتالیا با شهروند مذکور تماس بگیرد و از او درخواست کند که خدمت خود در ارتش آن کشور خارجی را ترک نماید.

از دست دادن تابعیت و اقامت ایتالیا
از دست دادن تابعیت و اقامت ایتالیا

از دست دادن تابعیت ایتالیایی در مورد کودکانی به طور خودکار اتفاق می افتد که در طول دوره ای متولد شده اند که دارای تابعیت ایتالیایی نبوده اند. با این وجود، تابعیت ایتالیایی ممکن است به کودکانی داده شود که شهروندی خود را قبلاً توسط شهروندان پیشین ایتالیایی بدست آورده بودند. بدلیل اینکه قانون 555 مصوب سال 1912 برای تحقق الزامات مربوط به قانون اساسی جمهوری خواهان، تحت تجدید نظر در مورد برابر بودن جنسیت های افراد در برابر قانون قرار گرفته است، تعیین تابعیت برای یک کودک، شامل تجزیه و تحلیل وقایع رخ داده برای والدین او و احتمالاً بررسی شرایط هر دوی آنها است. در صورتی که با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی را برای اقدامات مهاجرت خود کسب نکردید، می توانید با مشاورین کارشناس ما در شرکت آوام پیمنت در تماس باشید و اطلاعات کامل را کسب کنید.

ایتالیا
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP