10
اقامت جمهوری چک

اقامت جمهوری چک

اقامت جمهوری چک

در این مطلب از شرکت آوام پیمنت ما سعی داریم تا برنامه های مجاز اخذ اقامت جمهوری چک را برای شما شرح دهیم، عوامل متعددی در امکان پذیر بودن اخذ پذیرش از دانشگاه ها و یا ثبت شرکت در این کشور وجود دارد. هزینه زندگی در جمهوری چک یکی از مهمترین عواملی است که تعیین کنند وضعیت شما در این کشور خواهد بود.

اقامت جمهوری چک از راه تخصص و کار

طبق قوانین و مقررات کشور چک، اتباع خارجی برای کار کردن در این کشور به مجوز کار نیاز دارند مگر اینکه شخص متقاضی تحت شرایطی خاص از این قانون معاف شده باشد. مجوز کاری به عنوان یک مدرک قانونی مخصوص برای اتباع خارجی ای که علاقه مند به کار کردن در جمهوری چک هستند به شمار می رود. بدون این مجوز و بدون داشتن ویزای معتبر برای مقاصد کاری، کار کردن در جمهوری چک غیر قانونی تلقی می شود. خوشبختانه، اکثر افراد خارجی ای که از کشور های اروپایی به این کشور سفر می کنند نیازی به انجام هیچ کار اداری ای قبل از شروع به کار در جمهوری چک نخواهند داشت چرا تمامی تشریفات مربوط به این امر توسط کارفرما انجام می شود و کارمند نقشی در آن ندارد. تعداد زیادی از افراد می توانند بدون نیاز به اخذ ویزای کاری در کشور چک به فعالیت مشغول شوند که عبارتند از: 

شهروندان کشورهای اروپایی، سوئیس، نروژ، لیختنشتاین، و ایسلند و اعضای خانواده اتباع این کشور ها

 1. اتباع خارجی ای که مجوز اقامت دائم جمهوری چک را دارند.
 2. پناهندگان
 3. اتباع خارجی ای که با استفاده از مجوز اقامت بلند مدت و برای دیدن یکی از اعضای خانواده که مجوز اقامت دائم این کشور را دارد و یا در جمهوری چک پناهنده شده است به چک سفر کرده اند.
 4. دانشجویانی که به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاهای این کشور در حال تحصیل اند.
 5. افرادی که دبیرستان و یا تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور چک به اتمام رسانده اند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

تمامی افرادی که در بالا به آنها اشاره شد می توانند بدون نیاز به اخذ مجوز به این کشور سفر کنند و بلافاصله به کار مشغول شوند. فقط کارفرمای آنها می بایست کارت اطلاعات متقاضی را به دفتر کار کشور چک تحویل دهد. با این وجود، این قانون شامل افرادی که شهروند کشور های اروپایی نیستند و در هیچ یک از گروهای معاف از مجوز جای نمی گیرند، نمیشود. در چنین مواردی، شخص داوطلب می بایست مجوز کاری و یا مجوز اقامت بلند مدت را در کنار ویزای کار خود دریافت کند.

علاوه بر آن، باید گفت که در صورتی که فردی خارجی قصد انجام کاری را داشته باشد که نیاز به مهارت و یا تخصص به خصوصی داشته باشد، وی می بایست مدارکی ( و هم چنین لیستی از دوره هایی که گذرانده ) که نشانگر داشتن چنین مهارت هایی هستند را به مسئولین تحویل دهد. لازم است که این مدارک در کشور چک تایید شوند بدین معنا که باید به صورت رسمی توسط وزارت آموزش جمهوری چک مورد قبول واقع شود.

اقامت جمهوری چک از راه تحصیل
اقامت جمهوری چک از راه تحصیل

اقامت جمهوری چک از راه تحصیل

بسته به ملیت هر فرد، شرایط مربوط به اخذ ویزا می تواند برای متقاضیان متفاوت باشد. در صورتی که برای تحصیل در خارج از کشور در یکی از دانشگاه های کشور جمهوری چک موفق به اخذ پذیرش شده اید، لازم است از قبل چک کنید که آیا برای سفر به این کشور به ویزا نیاز دارید یا خیر.

 دانشجویانی که از کشور های غیر اروپایی به جمهوری چک مهاجرت می کنند. بسته به کشور محل زندگیتان، شرایط لازم برای اخذ ویزا می تواند متفاوت باشد، اما معمولا شهروندان کشور های غیر اروپایی برای تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک نیاز به اخذ ویزای تحصیلی خواهند داشت. در اکثر موارد، دانشجویان می بایست برای اقامت بیش از 90 روز در این کشور، ویزای اقامت بلند مدت کسب کنند. اگر قصد دارید برای مدت بیش از یک سال خارج از کشور زندگی کنید و به تحصیل بپردازید می بایست برای اخذ مجوز اقامت بلند مدت برای مقاصد تحصیلی اقدام کنید. 

قبل از ثبت درخواست خود ابتدا بررسی کنید که به چه مدارکی نیاز خواهید داشت. دفتر سفارت و یا کنسولگری چک در کشور محل زندگی شما می تواند به روز ترین اطلاعات مربوط به شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزا را در اختیار شما بگذارد. در پایین می توانید لیستی از مدارک مورد نیاز مشاهده نمایید:

 • فرم درخواست
 • مدرک اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور جمهوری چک
 • پاسپورت معتبر
 • سند تمکن مالی ( به عنوان مثال اظهار نامه بانکی و یا اطلاعات مربوط به بورسیه)
 • بیمه سلامت و پزشکی معتبر بین المللی
 • کپی گواهی عدم سوء پیشینه

لطفا توجه داشته باشید که اکثر مدارک شما می بایست توسط یک مترجم معتبر که مهر رسمی و معتبر انجام این کار را دارد به زبان کشور جمهوری چک ترجمه شود. به علت محدودیت های زمانی موجود، لازم است که دانشجویان زودتر از شروع ترم برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. کل فرایند اخذ ویزا می تواند تا 60 روز زمان ببرد. بنابراین انجام این کار را به لحظات آخر موکول نکنید.اقامت جمهوری چک از راه ازدواج

مشاوره مهاجرتی رایگان

اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج

موقعیت اقامت دائم در جمهوری چک تنها در موارد بسیار خاص داده می شود. از آنجایی که حجم زیادی از پرونده ها جهت گذراندن دوره ها وجود دارد و از آنجا که بروکراسی چک می تواند بسیار ناخوشایند باشد توصیه می کنیم تصمیم و برنامه خود را از ۶ ماه جلوتر شروع و برنامه ریزی کنید.

مجوز اقامت برای ده سال معتبر است و پس از آن باید تمدید شود. دو شرایط متفاوت وجود دارد که اجازه می دهد درخواست مجوز اقامت خود را درخواست کنید. اولاً آنها در مورد احضار خانواده‌ها صادر می‌شود و ثانیاً اگر قبلا در جمهوری چک ۸ سال بدون وقفه زندگی کرده باشید صادر خواهد شد.

درخواست مجوز اقامت باید در هر سفارت چک در خارج از جمهوری چک انجام شود. فقط اگر متقاضی قبلاً در جمهوری چک در مدت ۸ سال در ویزای بلند مدت اقامت داشته باشد ممکن است درخواست در کشور مستقیماً مورد بررسی قرار بگیرد. یک خارجی اگر قصد زندگی با یک شهروند چک را(دارای اقامت دائم)دارد می تواند مجوز اقامت درخواست کند. با این حال هر دو نفر باید مرتبط باشند.

درجه های رابطه های زیر برای مجوز اقامت واجد شرایط می شوند:

 • شما همسر یک شهروند چک باشید که بیش از ۷۰ سال دارد و تنها زندگی می کند( ازدواج نکرده و پدر مادر شهروند بزرگسال چک هستند)
 • جوان تر از ۱۸ سال و تحت سرپرستی از پدر یا مادر پس از طلاق 
 • یک کودک بالغ یک شهروند چک که سن بیش از ۷۰ سال دارد و تنها زندگی می کند.

اقامت جمهوری چک از راه تولد

همانطور که در اروپا معمول است.اصل jus sanguinis برای تعیین واجد شرایط بودن برای شهروندی استفاده میشود. در اصل، هر فردی که در جمهوری چک متولد شده است یک شهروند چک محسوب میشود. اگر هر دو پدربزرگ و مادربزرگ و یا جد پدری ملیت چک داشته باشند ،این ملیت را به نسل های بعدی خانواده نیز منتقل خواهند کرد.

 اگر پدر اهل جمهوری چک باشد.این که شخص در جمهوری چک،یا جای دیگری متولد شده باشد، بی اهمیت است. اگر پدر اهل جمهوری چک باشد. فرزندان متولد شده در جمهوری چک تابعیت جمهوری چک را نمیگیرند مگر اینکه:

 • والدین بدون تابعیت باشند و حداقل یکی از والدین ساکن دائم جمهوری چک باشد.
 • فرزندان کمتر از 15 سال،شهروند جمهوری چک محسوب میشوند.

اقامت جمهوری چک از راه تولد

اقامت جمهوری چک از راه سرمایه گذاری

جمهوری چک اخیرا راهی را که قبلا به کارآفرینان این اجازه را داده بود تا یک شرکت در کشور راه اندازی کنند منحل کرد سپس ان ها یک ویزای کارمندی از شرکت جدید کسب می کردند.این کار ویزای سرمایه گذاری جدید را جایگزین خوبی به خصوص در رابطه با برنامه هایی که تحت نظارت گزینه های باقی مانده دیگر بودند میکرد-یک ویزای کسب و کار طولانی-کندتر عمل میکرد و گاهی اوقات از نظر مقامات مهاجرت مشکوک به نظر میرسید.

ویزای مهاجرت نیاز به این دارد که سیرمایه گذاران ۷۵ میلیون کرون (چیزی بیش از ۳.۶ میلیون دلار)در تجارت سرمایه گذاری کنند که میتواند اشتغال را برای حداقل ۲۰ شهروند جمهوری چک یا دیگر شهروندان اروپا ایجاد کند.سرمایه گذاران متعدد میتوانند به این نیروها بپیوندند تا به عنوان مدیران یا سهامداران یک پروژه واحد ویزا دریافت کنند اما پروژه هایی با بیش از ۵ مدیر یا ان هایی که یک سهامدار خود به تنهایی دارای کمتر از ۳۰ درصد سهام است به احتمال زیاد با بررسی دقیق تر مواجه خواهند شد.

بر خلاف ویزای تجارت که میتواند صاحبان را به یک سال انتظار یا بیشتر مجبور کند تا اعضای خانواده خود را به جمهوری چک بیاورند،ویزای سرمایه گذاری به اعضای خانواده این اجازه را میدهد تا برای وارد شدن به کشور از ویزای Family reunification استفاده کنند و همچنین به ان ها این اجازه را میدهد تا بلافاصله وارد کشور شوند.متقاضیانی که موفق میشوند میتوانند ویزای دوساله تجدید شدنی و پس از یک دهه،اقامت شهروندی جمهوری چک را دریافت کنند.

ویزای تجارت یک گزینه قابل قبول برای سرمایه گذارانی که جهت اقامت میخواهند نیازی به سرمایه مورد نیاز جهت ویزای سرمایه گذاری نداشته باشند،میباشد.اما کارشناسان می گویند متقاضیان کسب و کار میتوانند انتظارات قابل توجهی از اضافات و تاخیرهای بالقوه نسبت به درخواست های سرمایه گذاری داشته باشند.برخلاف سرمایه گذاری-متقاضیان مبتنی بر تجارت-متقاضیان ویزا باید قبل از درخواست،در جمهوری چک اقامت داشته باشند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

اقامت جمهوری چک از راه ثبت شرکت

جمهوری چک یک مقصد سرمایه گذاری با اعتماد است و با این واقعیت که سال گذشته سطح سرمایه گذاری بسیار سریع رو به افزایش بوده است ادامه می یابد.برای مثال،تعداد سرمایه گذاری سبز(که سرمایه گذاری یک شرکت خارجی که امکانات عملیاتی را از ابتدا تعیین می کند)در دوره ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از ۹۷ سرمایه گذاری سبز به ۱۱۰ افزایش یافته است.تاجر خارجی که می خواهد یک شرکت در جمهوری چک افتتاح کند باید بداند که سرمایه گذاران اصلی کشور توسط هلند،اتریش، آلمان و فرانسه معرفی می شوند در حالی که بخش های سرمایه گذاری اصلی توسط تجار خارجی که در سطح ۲۰۱۶ بوده اند،بخش تولیدی(۳۲/۷٪ کل سرمایه گذاری را تشکیل میدهد)،فعالیت های مالی و بیمه(۲۷/۳٪)،عمده فروشی و خرده فروشی،املاک و مستغلات و بخش های اطلاعات و ارتباطات تایید میشوند.

این کشور از یک سنت طولانی در زمینه تولید صنعتی بهره مند است و دارای یکی از بیشترین نیروی کار ماهر در سطح بازار اروپا می باشد.همچنین دارای یک اقتصاد قوی می باشد که در یک سطح ثابت رشد میکند و از سطح بالای سرمایه گذاری خارجی که از طریق سیاست های مختلف ادامه میابد برخوردار است.برای مثال در سال ۲۰۱۳ مقامات محلی یک طرح استقبال و پذیرش را راه اندازی کردند که به سرمایه گذاران خارجی که میخواهند مجوز اقامت/مجوز کار در این کشور را به سرعت دریافت کنند ارسال میشود.

بر اساس قاعده کلی،اکثر سرمایه گذاران خارجی باید درخواست خود را جهت انجام سرمایه گذاری در این کشور ارائه دهند و اگر با ان موافقت شد سرمایه گذاران قادر خواهند بود به محرک محلی که جهت پخش کسب و کار خاص که شرکت در ان عمل خواهد کرد دست پیدا کنند.

همچنین مهم است بدانید که در این کشور سرمایه گذاران خارجی نیازی به فراهم کردن مجوز خاص جهت شروع کار ندارند مگر اینکه فعالیت های شرکت به بخش هایی مانند امنیت ملی با انرژی هسته ایی مربوط باشد.

اقامت جمهوری چک از راه ثبت شرکت
اقامت جمهوری چک از راه ثبت شرکت

اقامت جمهوری چک از راه پناهندگی

اگر از جنگ، قحطی یا ترور فرار می کنید، می توانید در جمهوری چک درخواست پناهندگی کنید. جمهوری چک یک کشور زیبا در قلب اروپا است (مرز با آلمان، اتریش، لهستان و اسلواکی). دارای اقتصاد بسیار پیشرفته و میراث فرهنگی غنی، سطح تحصیلات عالی، مراقبت های بهداشتی و حفاظت از محیط زیست است.

جمهوری چک یک کشور آزاد است که در آن همه با هم برابر هستند. این اصول در قانون اساسی و قوانین کشور تضمین شده است. افرادی از ریشه های مختلف در کنار هم زندگی می کنند: مسیحیان، یهودیان، مسلمانان و دیگران. این نشان می دهد که این کشور دارای چندین مسجد و سالن نماز است و مسلمانان چک در بیش از صد سال حضور دارند.

 زبان رسمی، چکی است، اما نسل جوان نیز زبان های خارجی (عمدتا انگلیسی و آلمانی) را فرا می گیرد. زبان چک متعلق به گروه مشابه لهستانی، صربی، روسی است. در ابتدا ممکن است به نظر می رسد یک زبان دشوار است، اما فرد ارتباطی آن را در یک سال با تماس روزانه با مردم چک صحبت می کند. اگر می خواهید در جمهوری چک سکونت داشته باشید، فرزندانتان به راحتی زبان چکی را در مدرسه عمومی خواهید آموخت. و این امکان همه آموزش و پرورش و اشتغال را فراهم خواهد کرد.

جمهوری چک دارای کمبود برخی از کارکنان، به ویژه در پزشکی و کارهای فنی و نگهداری جزئی است. فردی که به فکر کسب و کار است، صدها فرصت در کشور چک پیدا خواهد کرد (حتی هزاران نفر با تجربه و ماهر). شما اگر به دنبال کسب این فرصت ها هستید، با ما در شرکت آوام پیمنت همراه باشید تا کامل ترین اطلاعات و راه های مهاجرت به خارج از کشور را به شما توضیح دهیم. اقامت جمهوری چک را طق تجربه کارشناسان ما می توانید از طرق مختلف از جمله سرمایه گذاری، تحصیل و یا ازدواج کسب کنید.

چک
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP