10
اقامت فنلاند

اقامت فنلاند

اقامت فنلاند

در صورتی که مجوز اقامت تحصیل توسط دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به غیر از فنلاند را دارید و اگر تحت پوشش برنامه یا توافق نامه مشخص شده بین چند کشور می باشید، طبق قانون فنلاند در مورد اجازه اقامت دانشجویان فنلاندی؛ در این صورت باید یک اعلان مهاجرت را به سرویس مهاجرت و اقامت فنلاند ارسال کنید تا برنامه ریزی های اقامتی و تحصیلی شما به هم ریخته نشود. پیشنهاد میکنم در مورد جزئیات این مراحل، با ما در شرکت آوام پیمنت همراه باشید.

دلایل اقامت در فنلاند

کیفیت سیستم آموزشی: سیستم آموزشی فنلاند رایگان و دارای کیفیت بالایی است. معلمان برای ارائه بهترین روش ها آموزش دیده اند. شهرداری برای دانش آموزانی که بیشتر از 5 کیلیومتر با مدرسه فاصله دارند وسیله حمل و نقل ترتیب داده است.

نرخ اشتغال بالا: نرخ اشتغال تنها با وجود 9% بیکاری بسیار بالا است. کارکنان با متوسط حقوق 45000 یورو در سال، حقوق بالایی دریافت می کنند.

سطح پایین آلودگی: مردم فنلاند براب حفظ محیط زیست فعالیت می کنند. این موضوع به حفظ محیط زیست و کاهش الودگی کمک کرده است

سطح پایین فساد: به دلیل سطح پایین فساد، اقتصاد این کشور در حال رشد است 

مناظر زیبا: فنلاند دارای مناظر زیبا از جمله آب های زلال آبی، کوه ها و جنگل های فروان است. سرگرمی های فضای باز شامل دوچرخه سواری، شنا و پیاده روی می شود.

حمام بخار فنلاندی: زمانی که در فنلاند هستید، حمام بخار فنلاندی بخشی از زندگی شما خواهد شد. حمام بخار به شما آرامش می دهد. اگر عاشق ورزش هستید می توانید از مسابقات پرش اسکی و هاکی لذت ببرید. این باعث می شود که شما شاداب و سرزنده باشید.

دلایل اقامت در فنلاند
دلایل اقامت در فنلاند

شفق قطبی: شفق قطبی در زمستان رایج است. افراد زیادی برای دیدن این جاذبه گردشگری به فنلاند سفر می کنند.

خریدهای درجه یک: فنلاند دارای بهترین فرصت ها برای خرید است. مردم از سراسر جهان برای دیدن طراحی های شیک و لوکس به فنلاند می آیند 

روزهای طولانی تابستان: در طول تابستان برای ساعت های طولانی می توانید از نور خورشید استفاده کنید.

امنیت: فنلاند آرام و دارای میزان جرم و جنایت پایینی است. بسیاری از افراد برای لذت بردن از یک محیط آرام به فنلاند سفر می کنند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

اقامت فنلاند از راه ازدواج

 • همسر یک شهروند فنلاندی

اگر با یک شهروند فنلاند ازدواج کرده و در فنلاند زندگی می کنید، ممکن است بر اساس روابط خانوادگی، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت در فنلاند را داشته باشید. همسری با همجنس نیز ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز اقامت شود در صورتی که ازدواج کرده باشید یا شریک زندگی ثبت شده وجود داشته باشد.

 • همسر قانونی و عرفی یک شهروند فنلاندی

اگر در یک رابطه عرفی و قانونی (avoliitto) با یک شهروند فنلاندی که در فنلاند اقامت دارد، زندگی می کنید، ممکن است بر اساس روابط خانوادگی، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت در فنلاند باشید. در صورت شرایط زیر واجد شرایط دریافت مجوز هستید:

شما و همسر قانونی و عرفیتان حداقل دو سال با هم زندگی کرده باشید یا شما و همسر قانونی و عرفیتان یک فرزند داشته باشید (در این صورت شما لازم نیست که برای دو سال گذشته با هم زندگی کرده باشید. ) یا دلیل مهم دیگری وجود داشته باشد که چرا باید به شما مجوز داده شود.

اگر این پایه و اساس درخواست مجوز شما باشد، شما و همسر قانونی و عرفی شما باید بتوانید ثابت کنید که دو سال با هم زندگی کرده اید. این می تواند به عنوان مثال توسط یک استشهاد از سرنشینان یا یک قرارداد اجاره ای که هر دو نام شما را نشان می دهد، اثبات شود. اگر شما و همسر قانونی و عرفیتان در کشورهای مختلف اقامت دارید، زندگی مشترک در دوره هایی مانند تعطیلات زمینه کافی برای اعطای اجازه اقامت در نظر گرفته نمی شود. شما و همسر قانونی و عرفیتان نمی توانید با شخص سومی ازدواج کنید.

اقامت فنلاند از راه تولد
اقامت فنلاند از راه تولد

اقامت فنلاند از راه تولد

فرزند متولد فنلاند در موارد زیر می تواند شهروند فنلاند شود:

کودک بر اساس تابعیت والدین خود، تابعیت هیچ کشور دیگری را دریافت نمی کند و کودک حتی دارای حق ثانویه تابعیت از کشور دیگری بر اساس تولد نمیباشد به عنوان مثال از طریق تأیید پدری یا تعیین هویت.

به فرزندی بر اساس محل تولد خود در موارد زیر تابعیت فنلاند اعطا می شود:

کودک تابعیت هر یک از والدین خود را نگیرد و بدون کمک مقامات ملیت کشور خود اعطا نند. والدین کودک دارای وضعیت پناهندگی باشند یا از آنها در مقابل مقامات کشور ملی خود حمایت می شود.

اقامت فنلاند از راه تحصیل

در این بخش می توانید اطلاعاتی درباره احتمالاتی که مهاجران برای تحصیل در فنلاند دارند، مطالبی را بخوانید. صفحات زیر در ستون سمت چپ اطلاعاتی در مورد اشکال مختلف تحصیل در فنلاند و همچنین در مورد بهبود و افزایش مهارت های زبانی شما ارائه می دهد. به عنوان یک مهاجر می توانید در موارد زیر شرکت کنید:

 • آموزش های مقدماتی
 • آموزش پس از مقدماتی با آموزش های آمادگی
 • آموزش عمومی پس از دوره متوسطه
 • آموزش فنی و حرفه ای
 • آموزش عالی

شما اغلب می توانید در صورت تمایل به تکمیل تحصیلات خود در فنلاند، تحصیلات، مدارک و تجربه کاری را که در خارج از کشور انجام داده اید، تطابق دهید.

اجازه اقامت

اگر بیش از سه ماه در فنلاند مشغول تحصیل شوید، نیاز به مجوز اقامت دارید. اگر تابعیت یک کشور اتحادیه اروپا ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس هستید، نیازی به اجازه اقامت فنلاند ندارید. اگر تحصیلات شما در فنلاند بیش از 90 روز طول بکشد، نیاز به مجوز اقامت تحصیلی دارید. این اجازه اقامت به مدت دو سال اعتبار دارد، مگر اینکه برای مدت زمانی کوتاه تر درخواست بدهید.

با وجود آنکه اجازه اقامت فقط برای مدت زمان تحصیل معتبر است، این در صورتی است که تحصیلات شما کمتر از دو سال طول بکشد. اگر اجازه اقامت ندارید می توانید حداکثر 90 روز در فنلاند تحصیل کنید. حتی اگر کمتر از 90 روز در فنلاند بمانید، ممکن است هنوز به ویزا احتیاج داشته باشید. می توانید برای انجام بخشی از تحصیلات خود برای مدت زمانی تا 360 روز به فنلاند بیایید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

اقامت فنلاند از راه سرمایه گذاری

برای اهداف مهاجرت فنلاند، سرمایه گذاران خارجی واجد شرایط ویزا بر اساس مشاغل شخصی هستند. اتباع خارجی خود اشتغالی را برای انجام فعالیتهای تجاری خود در کشور، موظف به داشتن اجازه اقامت هستند. اگر فرد شخصاً صاحب بنگاه تجاری خود باشد یا اگر فردی در یک مشارکت محدود شریک عمومی باشد، یک تبعه خارجی را به عنوان کارگر خود استخدام می کند.

نکته مهم این است که در فنلاند اگر شخصی فقط در یک شرکت تجاری صاحب سهام باشد، شخصاً مجوز اقامت فرد را نیز تأیید نخواهد کرد، شخص نیز باید کار را برای شرکت انجام دهد و کار باید در فنلاند انجام شود.

این درخواست باید شامل مدارک متشکل از شرکتهای تجاری، اطلاعات مالی و برنامه تجاری باشد. مراحل درخواست شامل دو مرحله است. ابتدا مرکز توسعه اقتصادی، حمل و نقل و محیط زیستِ، درخواست را بررسی کرده و سودآوری شغلی را ارزیابی می کند و اینکه آیا سود برای حفظ ملیت خارجی در فنلاند کافی است یا خیر. پس از تأیید موقت این مرکز، این درخواست به سرویس مهاجرت فنلاند ارسال می شود. این سرویس تصمیم نهایی را در مورد برنامه اتخاذ می کند.

وقتی مجوز اقامت مداوم (مجوز نوع A) برای یک شخص خود اشتغالی به شما اعطا شده است، اجازه می دهید در مراحل اولیه شروع کار خود کار دیگری را برای کارفرمای دیگر انجام دهید، در حالی که هنوز شرایط زندگی مربوط به شما کافی را نیست. اگر قصد دارید در قدم اول برای کارفرمای دیگری کار کنید، ممکن است این کار را با اجازه اقامت شخص خود اشتغالی انجام ندهید. برای شغل مورد نظر باید درخواست اقامت کنید.

اقامت فنلاند از راه کار و اشتغال
اقامت فنلاند از راه کار و اشتغال

اقامت فنلاند از راه کار و اشتغال

در صورت نیاز به مجوز اقامت برای یک فرد شاغل (työntekijän oleskelulupa)، درصورتیکه به شما اجازه کار بر اساس مجوز اقامت دیگر یا بدون آن ندارید. مجوز اقامت برای افراد شاغل برای کلیه مشاغل ضروری نیست. در وب سایت سرویس مهاجرت فنلاند می توانید بررسی کنید که به کدام نوع مجوز اقامت نیاز دارید.

به عنوان مثال مجوز اقامت برای یک فرد شاغل برای مشاغل زیر لازم است:

 • آشپزها
 • نظافت چی ها
 • افرادی که در خانه ها کار میکنند یا از بچه هت نگهداری میکنند

سرویس مهاجرت فنلاند تصمیم می گیرد که آیا به شما اجازه اقامت داده شود یا نه. برای اجازه اقامت، تصمیم جزئی که از طرف اداره اشتغال و توسعه اقتصادی (دفتر TE) صادر میشود نیز لازم است.

سایر مجوزهای اقامت برای کار کردن

برای برخی از مشاغل، برای شخص شاغل به اجازه اقامت احتیاج نخواهید داشت. اما برای یک شغل خاص به اجازه اقامت احتیاج دارید.

این شغل ها شامل:

موقعیت های رهبری شرکت، پست های تخصصی، پست های تحققی، کار در زمینه فرهنگی، علمی یا کارآموزی هنری.

خدمات مهاجرت فنلاند در مورد اینکه به شما اجازه اقامت داده شود یا نه،تصمیم می گیرد. برای اجازه اقامت نیازی به تصمیمی که توسط دفتر کار و توسعه اقتصادی (دفتر TE) صادر شده باشد، ندارید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

اقامت فنلاند از راه کارآفرینی

اگر قصد دارید به فنلاند بیایید تا کارآفرین شوید، باید برای اجازه اقامت اقدام کنید. قبل از صدور مجوز کارآفرینان معمولاً باید کسب و کار خود را در ثبت نام تجاری که توسط اداره ثبت اختراعات و ثبت نام فنلاند نگهداری می شود، وارد کنید. کارآفرینان نوپا قبل از درخواست اقامت، باید از مشاغل فنلاند اظهارنامه مثبت دریافت کنند. یک کارآفرین نوپا نمی تواند بدون اظهارنامه مثبت از فنلاند مجوز اقامت دریافت کند. پس از 5 سال اقامت دائم می توانید درخواست تابعیت خود را برای شهروندی فنلاند اعمال کنید.

در صورت شرایط زیر شما یک کارآفرین هستید:

 • یک کارآفرین نوپا
 • یک تاجر خصوصی که دارای یک تجارت شخصی به اصطلاح کسب و کار مختص به خود است (toiminimi)
 • یک شریک در یک مشارکت عمومی
 • یک شریک عمومی در یک مشارکت محدود (نه یک شریک خاموش)

عضو یک تعاونی که مسئولیت نامحدودی برای تأمین مالی مجدد دارد. تعهد نامحدود برای مشارکت باید در ثبت تجارت یک سهامدار در یک موقعیت مدیریتی در یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت شود. (مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره) یا شخصی که در نوع دیگری از شرکت در موقعیت مدیریتی مشغول به کار است و در صورتی که شما شخصاً حداقل 30 درصد سرمایه سهام شرکت را در اختیار داشته باشید یا شخصاً حداقل 30 درصد از تعداد آراء حاصل از سهام شرکت را داشته باشید یا اگر شخصی در یک مقام مدیریتی در نوع دیگری از شرکت با ماموریت مشابه در شرکت مربوطه هستید.

قوانین مهم در اخذ اقامت فنلاند

 1. اعطای اجازه اقامت به اتباع بیگانه که به فنلاند وارد می شوند مانند دانشجویان، کارمندان، افراد خود اشتغال، و اعضای خانواده اتباع بیگانه ساکن فنلاند شامل میشود؛
 2. حق ثبت اقامت شهروندان اتحادیه اروپا و برای اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا کارت اقامت صادر می کنند؛
 3. درخواست های پناهندگی را از مصاحبه های مربوط به پناهندگی گرفته تا تصمیم گیری ها، پردازش می کنند؛
 4. هدایت و برنامه ریزی برای پذیرش عملی پناهجویان و افرادی که از آنها حمایت موقت دریافت می کنند؛
 5. گذرنامه های بیگانه و مدارک سفر پناهندگان را صادر می کنند؛
 6. در مورد امتناع از ورود و تبعید تصمیم می گیرند؛
 7. درخواست های شهروندی و اعلامیه ها و همچنین عوامل تعیین کننده وضعیت شهروندی را پردازش می کنند؛
 8. ثبت نام بیگانگان را حفظ می کنند؛
 9. خدمات اطلاعاتی را برای نیازهای بین المللی و برای تصمیم گیرندگان و مقامات فنلاند ایجاد می کنند، و
 10. در زمینه بین المللی خود در همکاری های بین المللی شرکت می کنند.

علاوه بر سرویس مهاجرت فنلاند، بسیاری از مقامات دیگر امور مربوط به مهاجرت را بر عهده دارند.

 • وزارت کشور و همچنین پلیس و مقامات مرزبانی که تابع وزارت کشور هستند.
 • مراکز پذیرش پناهجویان را در بر میگیرد.
 • وزارت امور خارجه و همچنین مأموریتهای فنلاندی (سفارتخانه ها و کنسولگری ها) در خارج از کشور که تابع وزارت امور خارجه هستند.
 • وزارت امور اقتصادی و اشتغال و دفاتر اشتغال و توسعه اقتصادی (دفاتر TE) و مراکز حمل و نقل توسعه اقتصادی و محیط زیست (مراکز ELY) که تابع وزارت امور اقتصادی و اشتغال هستند.
 • وزارت آموزش و فرهنگ و هیئت ملی آموزش فنلاند.
 • دیوان های اداری وزارت دادگستری و دیوان عالی اداری به عنوان مقامات استیناف، و مرجع غیر تبعیض آمیز، که همگی تابع وزارت دادگستری هستند.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد اقامت فنلاند و دیگر راه های موجود به جهت جذب نیروی کار و دانشجو، می توانید با مشاورین ما در شرکت آوام پیمنت گفت و گو کنید.

فنلاند
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP