10
زایمان و تولد فرزند در آلمان

زایمان و تولد فرزند در آلمان

زایمان و تولد فرزند در آلمان

افراد به دنبال راهی برای اخذ اقامت اتحادیه اروپا معمولا در مورد تولد زایمان و تولد فرزند در آلمان می پرسند که باعث می شود اقامت کشور را بگیرند. مشاورین شرکت آوام پیمنت در پاسخ این افراد راهکار هایی را ارائه می دهند که معمولا نتیجه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر این روش از مهاجرت و اخذ اقامت، بهتر است با مشاورین ما در تماس باشید.

شرایط و ضوابط زایمان و تولد فرزند در آلمان

اگر زمان کافی دارید ، بهتر است قبل از رسیدن، با بخش زایمان بیمارستان (Kriessal) تماس بگیرید. هرچند که انجام این کار ضروری نیست، آنها را از در راه بودن شما آگاه می کند و آمادگی لازم را به بیمارستان می دهد. هنگامی که به بیمارستان رسیدید در مورد سوابق زایمانتان از شما سوال پرسیده می شود و باید اطلاعات مربوط را به ماما بدهید تا پذیرش بیمارستان را برای شما تایید کند. همچنین این فرصت را خواهید داشت که کارمندان بیمارستان را در مورد ترجیحات خود در خصوص زایمان که در سوابق شما ذکر نشده اند ، آگاه کنید. ترجیحات و خواسته های شما تا حد ممکن در آلمان عملی می شوند.

به یاد داشته باشید که مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 1. سوابق زایمان
 2. برگه سلامت فرزند برای ثبت آزمایشات، اندازه گیری ها و نتایج آزمایش نوزاد
 3. شناسنامه خودتان ( پیشنهاد می شود)
 4. سند ازدواج ( در صورتی که داشته باشید به همراه داشتن آن پیشنهاد می شود)

پلیس ملی بیمارستان های کشور آلمان استفاده از هوا یا گاز را برای کاهش درد ممنوع کرده است اما جایگزین های متعددی برای آن وجود دارد، از جمله اپیدورال ها (داروی بیهوشی)، درمان های گرمایشی، ماساژ، طب سوزنی و همچنین استخر های زایمان. علاوه بر آن، TENها (تحریک الکتریکی پوستی) در برخی از بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

به همراه داشتن برخی از وسایل شخصی به شما کمک می کند که اوقات راحت تر و بهتری را در بیمارستان سپری کنید. لازم است که لباس خواب، لباس راحتی، دمپایی و وسایل بهداشتی شخصی مثل حوله خود را به همراه داشته باشید. با این وجود، بیمارستان به نوزاد شما لباس خواهد داد. علاوه بر آن ممکن است دوست داشته باشید برخی از وسایل الکترونیکی قابل حمل خود، کتاب، مجله هایتان را با خودتان بیاورید تا مدت زمانی را که در بیمارستان می مانید بتوانید بهتر استراحت کنید.

کارکنان بیمارستان در آلمان اجازه ندارند اطلاعات جزئی در خصوص وضع حمل یا وضعیت نوزادتان را در اختیار کسی بگذارد. به همین علت، همراه شما باید مسئولیت اطلاع رسانی در این مورد را به عهده بگیرد. لازم است بدانید که بیمارستان های کشور آلمان بلافاصله بعد از تولد نوزاد، از شما اسم او را خواهند پرسید. این قضیه در برخی دیگر از کشورها متفاوت است و والدین بعد از به دنیا آمدن نوزاد زمان کافی برای فکر کردن و انتخاب اسم خواهند داشت. بخش عمومی زایمان بیمارستان های آلمان معمولا دو تا چهار تخت دارند و مجهز به تجهیزات شست و شو، تلویزیون و تلفن هستند. حمام و دستشویی در بخش اصلی بیمارستان قرار می گیرد.

مشاوره مهاجرتی رایگان

ممکن است متوجه شوید که در بیمارستان، پرستار ها مداوم به شما سر نمی زنند و وضعیت شما را بررسی نمی کنند. علت این مساله این است که در کشور آلمان به استراحت بیماران بهای زیادی داده می شود و بیماران در صورتی که به کمک احتیاج داشته باشند می توانند پرستارها را مطلع کنند. بنابراین در استفاده از سیستم های تعبیه شده کنار تختتان که برای صدا زدن پرستاران طراحی شده اند راحت باشید و از آن استفاده کنید.

پس از تولد نوزاد، پرستاران در کارهای مربوط به نوزاد مثل غذا دادن و مراقبت های عمومی به مادرها کمک می کنند. پس از تولد نوزاد در آلمان، بیمارستان تعدادی آزمایش روی نوزاد انجام می دهد تا هر گونه اختلال یا بیماری و مشکل را شناسایی کنند. علاوه بر آن، به نوزادان ویتامین k داده می شود که از خونریزی جلوگیری شود و احتمالا واکسن هپاتیت یا سل به آنها زده می شود.

به طور کلی، پس از تولد یک نوزاد در آلمان، مادر ها برای مدت 4 تا 5 روز در بیمارستان می مانند. قبل از رفتن به خانه، می بایست یک گواهی تولد (Geburtsmeldung) دریافت کنید تا بتوانید فرزند خودتان را در کشور آلمان ثبت کنید. انجام این کار از لحاظ قانونی ضرورت دارد. این گواهی را می توانید از دفتر مدیریت بیمارستان دریافت کنید.

هم چنین اطمینان حاصل کنید که ماشینی که قرار است شما را از بیمارستان به خانه ببرد یک صندلی مخصوص کودک داشته باشد. درست مثل بریتانیا، یکی از قوانین کشور آلمان این است که ماشین هایی که در آن کودک وجود دارد مجهز به صندلی نوزاد باشند.

متولد شدن فرزند در آلمان

یک روز پس از مرخصی از بیمارستان، یکی از ماما های بیمارستان، به شما در خانه سر خواهد زد. این کار به منظور کمک و مراقبت از شما و نوزادتان در خانه انجام می شود. هم چنین ماما آزمایشات بیمارستان را بررسی خواهد کرد و در مراقبت های عمومی نوزاد به شما کمک می کند. از این جا به بعد، تحت حمایت یک ویزیتور سلامت خواهید بود که در مسائل سلامتی و ایمن سازی به شما یاری می رساند و همچنین اطلاعات مربوط به “گروه های نوزادی” محله شما را به شما ارائه می دهد.

بیشتر کودکان تا سن پنج سالگی، 9 چکآپ دکتر (Vorsorgeuntersuchungen) خواهند داشت. پس از آن یک چک آپ دیگر در سن 12 یا 13 سالگی باید انجام دهند. این چک آپ ها تحت عنوان U1, U2, U3 شناخته می شوند و در یک کتابچه زرد رنگ مشابه Mutterpass ثبت می شوند. پس از تولد فرزندتان 6 هفته فرصت خواهید داشت تا او را در کشور آلمان ثبت کنید. این کار را هر یک از والدین می توانند انجام دهند. برای این کار ارائه کپی مدارک زیر لازم است:

 • گواهی تولد بیمارستان
 • شناسنامه ی هر دوی والدین
 • سند ازدواج والدین ( در صورتی که ازدواج کرده باشند)
 • تاییدیه تولد فرزند در آلمان
متولد شدن فرزند در آلمان
متولد شدن فرزند در آلمان

گواهی تولد آلمانی

شما باید تولد فرزند خود را طی یک هفته پس از تولد ثبت نمایید . شما باید این کار را در محضر (اداره ی ثبت احوال) شهری که فرزندتان را به دنیا آورده اید، انجام دهید . شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید ، در غیر این صورت این کار توسط ماما، پدر فرزندتان، دکترتان ، یک از اقوام یا دوستان نیز می تواند انجام شود . اگر در مواردی نیاز باشد ، یکی از کارمندان اداره ی ثبت احوال ممکن است در بخش زایمان حضور بهم رساند تا کار های ثبت فرزند شما را در حالی که هنوز در بیمارستان است انجام دهد .

اداره ی ثبت احوال از شما درخواست تاییدیه تولد ( امضا شده توسط دکتر یا ماما ) می کند .به این در آلمانی Geburtbescheinigung گفته می شود . آنها همچنین درخواست فتوکپی گواهی تولد والدین و گواهی ازدواج می کننند . ( در برخی مورد ممکن است از شما درخواست نسخه ی ترجمه شده ی این گواهی ها را بکنند .)

چندین نسخه از کپی Geburtsurkunde (گواهی تولد ) برای شما قابل دسترس می باشد بنابراین شما می توانید برای فرزندتان مزایا و بیمه ی سلامتی تنظیم نمایید . گواهی تولد فرزند شما برای تنظیم کارت شناسایی ، پاسپورت ، ثبت نام در کودکستان و مدرسه نیز استفاده می شود . ممکن است شما بخواهید که فرزندتان دارای گواهی تولد بین المللی باشد ، این کار باید در محضر درخواست شود که با همان قیمت و به فرانسوی ، آلمانی و انگلیسی برای شما انجام شود .

مرخصی پس از زایمان در آلمان

آلمان مشتاق به حمایت از والدین برای داشتن فرزند به عنوان راهی برای رسیدگی به مسائل کمبود جمعیت می باشد . زنان به طور میانگین حدود 1.6 فرزند دارند. والدینی که مجبور به توقف کار خود برای به دنیا آمدن یک کودک می کنند،  ۶۷% آخرین درآمد خالص خود را دریافت می کنند ( بیش از ۱۸۰۰ یورو در ماه ) . Elterngeld یا میزان پرداختی کمک هزینه ی والدین از کمترین مقدار ۳۰۰ یورو بیشترین مقدار ۱۸۰۰ یورو در ماه می باشد.

این مزایا تا یک سال پرداخت می شود ؛ممکن است تا ۱۴ ماه نیز افزایش یابد و این در صورتی است که  پدر و مادر حداقل دو ماه در خانه مانده باشد . هدف این کار این است که هر دو والدین وقت خود را صرف فرزندشان نمایند. همچنین والدین دارای حق قانونی برای گرفتن مرخصی  تا ۳ سال نیز دارند . در طول این مدت یکی از والدین می تواند یک کمک هزینه ماهیانه کاهش یافته از دولت دریافت نمایند.

تا زمانی که هیچ دلیل معتبری برای مخالفت از نظر شرکت وجود نداشته باشد ،  والدین می توانند انتخاب کنند که کار نیمه وقت داشته باشند . دیگر مزایا به مادر ها تعلق می گیرد مانند  فرصت نگهداری و محدودیت های اضافه کاری و یا ساعت های عصر.

مشاوره مهاجرتی رایگان

دولت همچنین پکیج ElterngeldPlus  را معرفی کرده است که با هدف کمک به والدین است که پس از تولد فرزندشان در  آلمان مجبور به کار پاره وقت شده‌اند. این طرح ارائه دهنده حمایت‌های مالی اضافه تر می باشد.  برای اطلاعات بیشتر درباره سیاست های خانواده لطفاً وب سایت دولت را بازدید کنید.

مرخصی زایمان در آلمان برای زنان

به طور استاندارد زنان پس از زایمان 5 روز در بیمارستان می مانند و به دنبال آن  ۱۴ هفته مرخصی زایمان با حقوق ، ۶ هفته قبل تاریخ احتمالی تولد فرزند پس از آن مرخصی دریافت می کنند.  این ۶ هفته مرخصی زایمان برای مادر باعث می شود زمانی برای آمادگی جسمی و ذهنی برای تولد فرزند ایجاد شود.  هشت هفته انتهایی به مادر این اجازه را می دهد خود را بازیابی کند و با فرزند جدید خود در خانه بماند تا با دکتر یا ماما ملاقاتی داشته باشد .

مرخصی زایمان در آلمان برای مردان

این اجازه را به هر دو والدین می دهد تا  فرصتی برای چیزی که همیشه آرزویش آن داشته‌اند ، داشته باشد  این اجازه را به پدر می دهد تا شغل خود را متوقف کرده و زمانی را صرف فرزندش کند و  حقوقی کاهش یافته دریافت نماید. در صورتی که کارفرمای پدر راضی باشد ، در زمان مرخصی  برای پدر شدنش می تواند انتخاب کند که به صورت پاره وقت برای زمان مشخصی کار کند .

اخذ اقامت آلمان از طریق تولد فرزند

یک نوزاد زمانی که حداقل دارای یک والد آلمانی باشد ، یک شهروند آلمانی به حساب می آید ، فارغ از اینکه در آلمان به دنیا آمده باشد یا  نه . اگر والدین آلمانی نباشند، فرزند متولد شده در خاک آلمان، به طور خودکار ملیت آلمان را در صورتی که حداقل یک والد در هشت سال در آلمان زندگی می کند، سوئیس یا حق اقامت دائم در آلمان داشته باشد، دریافت می کند.

مجوز اقامت برای یک کودک خارجی متولد آلمان

این اجازه اقامت برای افراد خارجی متولد شده در آلمان است  که والدین آنها در آلمان به وسیله هر اقامت معتبر (اجازه اقامت، کارت آبی اتحادیه اروپا، اجازه اقامت، اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا، حق اقامت یا اجازه اقامت دائم ) در زمان تولد فزند خود در آلمان حضور داشته باشند . مدت اقامت داده شده به دارنده این اقامت از مدت مجاز اقامت در آلمان والدین خود بیشتر نیست. هزینه  ثبت نام اقامت 28 یورو است و برای افراد ترکیه یا افرادی که تحت قوانین سوسیال سکیوریتی SGB II یا XII، و یا به عنوان پناهنده مزایایی دریافت می کنند، مجانی است .

الزامات:

 • یک عکس بیومتریک اخیر
 • مصاحبه شخصی با یک قرار ملاقات از پیش تعیین شده
 • یک پاسپورت معتبر ملی والدین خود که مجوز اقامت معتبر خود را نشان می دهند
 • یک پاسپورت معتبر ملی نامزد (کودک)، یا یک گذرنامه معتبر ملی والدین خود که در آن نامزد ثبت شده است
 • گواهی تولد

پیشنهاد می کنیم تا به اطلاعات فوق اکتفا نکنید و برای دانستن بیشتر، به مشاورین شرکت ما یعنی آوام پیمنت تماس بگیرید، چراکه این بهترین راه است.

آلمان
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP