10
مهاجرت به سوییس

مهاجرت به سوییس

مهاجرت به سوییس

سوئیس دارای سهمیه های محدودی برای کارگران خارجی است و همه برای کار قانونی در سوئیس نیاز به اجازه کار و ورود از طریق مهاجرت به سوییس دارند. برای گرفتن اجازه کار در سوئیس، شرایط متفاوتی برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) نسبت به شهروندان ملیت های غیر اروپایی اعمال می شود. در این مقاله از شرکت آوام پیمنت به بررسی این مسئله و جوانب کاری آن پرداخته ایم تا تسهیلگر مسیر اقدم شما برای کار در سوئیس باشیم.

شرایط مهاجرت به سوئیس

اگر شما قصد مهاجرت به سوئیس را دارید، تحقیق کنید که آیا برای بازدید، زندگی، تحصیل یا کار در سوئیس نیاز به ویزا یا اجازه دارید. ممکن است برای بازدید، زندگی، تحصیل یا کار در سوئیس نیاز به ویزا یا اجازه داشته باشید. این راهنمای اساسی به شما کمک می کند که با توجه به ملیت و موقعیت تان به کدام اجازه سوئیس نیاز دارید، زیرا قانون های متفاوتی برای شهروندان اتحادیه اروپا نسبت به دیگر شهروندان غیر اتحادیه اروپا که به سوئیس مهاجرت می کنند، اعمال می شود.

مسائل مهاجرتی در سوئیس به دنبال رفراندوم اکثریت برای محدود کردن مهاجرت از کشورهای اتحادیه اروپا (EU)، در مقابل سیاست حرکت آزادانه اتحادیه اروپا مشکل شده است. در حالی که اتحادیه اروپا هنوز با این محدودیت ها موافقت نکرده است، بر اساس گزارشات اخیر؛ دیپلمات های سوئیس به دقت “بند محافظت” را بررسی می کنند، که موجب می شود سوئیس مهاجرت از اتحادیه اروپا را بعد از پر شدن سطح های مشخصی محدود کند.

 هنگام درخواست نامه تان، آخرین حکم ها را بررسی کنید. اطلاعات ارائه شده در اینجا تنها یک راهنما است و شما باید توصیه خاص را از سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشورتان برای شرایط ویژه دریافت کنید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

مهاجرت به سوئیس از راه تولد

برخلاف ایالات متحده آمریکا، سوئیس به علت تولد در خاک سوئیس شهروندی کودک را ارائه نمی کند. یک شخص به صورت خودکار سوئیسی می شود، اگر او فرزند والدین مزدوج باشد، که حداقل یکی از آنها سوئیسی باشد. فرزند زن سوئیسی ازدواج نکرده نیز به صورت خودکار سوئیسی می شود. اگر پدر ازدواج نکرده سوئیسی باشد (و مادر یک خارجی باشد)، فرزند می تواند شهروندی سوئیس را داشته باشد؛ تا زمانی که پدر نسب پدری خود را تا قبل از اینکه کودک به سن قانونی برسد، تصدیق کند.

تابعیت عادی

افراد خارجی بدون ارتباط خونی مستقیم با سوئیس از طریق تولد یا ازدواج، قبل از اینکه بتوانند برای شهروندی درخواست کنند باید برای حداقل 10 سال در کشور زندگی کنند. سال های سپری شده در کشور بین سنین 10 تا 20 سالگی به صورت دو برابر محاسبه می شوند.

مهاجرت به سوئیس از راه تولد
مهاجرت به سوئیس از راه تولد

مهاجرت به سوئیس از راه ازدواج

اگر قصد دارید بعد از ازدواج یا گرفتن شریک در سوئیس اقامت کنید، به خاطر داشته باشید که همسر یا شریک خارجی شما به اجازه اقامت نیاز دارد و ممکن است به ویزای ورودی نیاز داشته باشد. لطفا برای درخواست ویزای ورود و اقامت در سوئیس در رابطه با درخواست ورود به سوئیس به منظور الحاق خانواده مشورت کنید. 

اگر با یک دعوت نامه از سوئیس و یا از طریق یک شریک زندگی و همسر در سوئیس ثبت نام کنید، باید تغییر خود را در وضعیت مدنی به نمایندگی مربوطه گزارش دهید تا ثبت نام در خارج از کشور سوئیس به روز شود. این امر مستلزم ارائه اسناد زیر است ( به عنوان نسخه چاپی یا به شکل الکترونیکی ):

 1. کپی گواهی ازدواج سوئیس، سابقه خانوادگی در سوئیس و یا سند شریک زندگی ثبت شده در سوئیس. 
 2. رونوشت مدرک هویت همسر یا شریک زندگی خارجی. 
 3. هیچ هزینه ای برای ثبت نام وجود ندارد. 

اگر پیش از ازدواج یا شریک زندگی ثبت شده، همسر یا شریک سوئیسی شما در بخش کنسولی نمایندگی سوئیس اقامت نداشته باشد، و قصد دارد با شما در پی رویداد وضعیت مدنی همراهی کند، او باید مطابق با روند درخواست توضیح داده شده تحت عنوان ” ثبت و تغییر آدرس ” ثبت نام کند. 

مهاجرت به سوئیس از راه کار

با این حال، کسب اجازه کار سوئیس بطور فزاینده ای سخت تر می شود. در سال 2015، علیرغم دورنمای تمایل رو به افزایش ضد مهاجرتی، دولت سوئیس تعدا اجازه کارهای در دسترس برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا و برای وکلای کشورهای اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا را کاهش داد. سهمیه های غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا برای اجازه های کار کوتاه مدت (اجازه های L) و برای اجازه های کار طولانی مدت (اجازه های B) تا 1000 تا کاهش یافت، که سهمیه کوتاه مدت برای وکلای اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا بود. همچنین این انتظار می رود که مقامات فراوانی و تعداد بازرسی های کار در سایت را به طور نسبی افزایش دهند، به این معنی که کارمندان خارجی باید دارای فایلی در سایت باشند.

مقامات مهاجرتی همچنین کاربردهای درخواست نامه را سختگیرانه کرده اند، مانند بررسی موشکافانه درخواست نامه ها، شرایط حقوقی افزایش یافته و قوانین تمدید سختگیرانه تر. این اقدامات باعث شده است دریافت اجازه های کار سخت تر شود، اما دریافت اجازه کار سوئیس برای کسانی که دارای شرایط مورد نظر باشند، یا در صنعتی که دارای کمبود است کار می کنند، امکان پذیر است. در حقیقت، سوئیس با حدود یک پنجم جمعیت خارجی دارای بالاترین میزان مهاجرت در اروپا است، و دو برابر آلمان است.

مهاجرت به سوئیس از راه کار
مهاجرت به سوئیس از راه کار

مهاجرت به سوئیس از راه سرمایه گذاری

سوئیس یک مقصد رویایی برای بسیاری از سرمایه گذاران است. سوئیس یکی از دوستانه ترین کشورها برای مهاجرت در اروپا است و با توجه به استانداردهای بالای زندگی، بی طرفی سیاسی، زیرساخت های جهانی و چشم انداز زیبا بیشتر به دنبال بازرگانان است. این کشور یک مقصد ایده آل برای افراد بازنشسته، سرمایه گذاران تجاری و افراد ثروتمند است.

شهروندی دوم و اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئیس دیگر محدود به تعداد کمی نیست. برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در حال حاضر سریع ترین منطقه رو به رشد قانون مهاجرت در سطح جهانی است، چرا که مردم متوجه شده اند که اقامت و شهروندی دوم تنها مطلوب نیست، بلکه بخش مهمی از هر گونه آزادی جهانی موثر، حفظ حریم خصوصی و امنیت جهانی است.

در قانون هاسکیو (Haskew)، متخصصان در زمینه رویکرد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در سوئیس قرار دارند. این تیم تلاش می کند تا بهترین گزینه های سرمایه گذاری را برای مشتریان خود فراهم کند تا اطمینان حاصل شود که آنها بتوانند تحت قوانین مهاجرتی حمایت سوئیس از سرمایه گذاری خارجی، اقامت خود را دریافت کنند.

مهاجرت به سوئیس از راه پناهندگی

قرن ها است که مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باعث شده که افراد کشور خود را به منظور پیدا کردن زندگی بهتر در جایی دیگر ترک کنند. مهاجران به عنوان پناهنده، مهاجران اقتصادی یا پیوستن به اعضای خانواده به سوئیس برای پیدا کردن خانه، کار و آینده روشن تر مهاجرت می کنند. منصفانه است که بگوییم مهاجرت پدیده ای است که به اندازه نسل بشر قدیمی است. در اروپا سوئیس در رتبه چهارم سرانه تعداد پناهندگان مورد پذیرش قرار دارد.

سهولت پذیرش و بسته شدن مرز کشورهای بالکان باعث افزایش سریع تعداد پناهندگان در سوئیس شده است. افزایش ناگهانی جمعیت پناهندگان باعث مجادله و بحث در مورد قانون پناهندگی و قانون ملی برای افراد خارجی شده است. بعد از سناریو در سال 2016، درخواست های پناهندگی در سوئیس به طور مداوم در حال کاهش است. محکم کردن مرزهای خارجی اروپا مهاجران را مجبور به پیدا کردن راه های دیگر که اغلب خطرناک هستند برای ورود به این قاره کرده است.

اتحادیه اروپا قراردادی را با آنکارا برای بازگشت مهاجران غیر قانونی که به یونان آمده اند امضا کرد، این دیدگاه توسط سازمان های بشردوستانه مورد انتقاد قرار گرفت و آنها مدعی شدند که ترکیه کشور امنی برای پناهندگان نیست. بعد از این قرارداد،NGO ها ادعا کردند که تعداد بیشماری از مهاجرین در کمپهای غیر استاندارد یونان در بند هستند در حالی که ترکیه بدون در نظر گرفتن ادعاهای پناهندگان، بسیاری از افراد را به مناطق نامناسب برگردانده است.

سیاست های جدید دولت ایتالیا برای مسدود کردن بندر های کشور برای NGO ها و مهاجرانی که از راه دریای مدیترانه با کشتی می آیند – باعث کاهش تعداد درخواست پناهندگی در اروپا و سوئیس شده است. با این حال مسیرهای جدید( برای مثال از طریق اسپانیا) محبوب تر شده اند.

مهاجرت به سوئیس از راه پناهندگی
مهاجرت به سوئیس از راه پناهندگی

مهاجرت به سوئیس و تابعیت مضاعف در سوئیس

سوئیس به شهروندان خود این اجازه را می دهد که چندین تابعیت داشته باشند بنابراین اینکه آیا فردی که تابعیت کشور را قبول می کند تابعیت قبلی خود را از دست می دهد یا نه بسته به کشور دیگر دارد. تابعیت سوئیس در ابتدا بر اساس حق JUS SANGUINIS ( حق خون) اعطا می شود. به این معنی که اگر فردی از والدین سوئیسی متولد شود تابعیت سوئیس را بدست می آورد. سوئیس از 1 ژانویه 1999 حق تابعیت دوگانه را بدون هیچ گونه محدودیتی ارائه می دهد. اگر شما تابعیت سوئیس را دریافت کرده اید می توانید تابعیت قبلی خود را حفظ کنید ( بنابراین دو تابعیتی هستید) تا زمانی که کشور اصلی شما نیز این مسئله را بپذیرد.

بخاطر این قابلیت حفظ تابعیت دوگانه در سوئیس، شهروندان انگلیسی با رای دادن به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا می توانند تابعیت سوئیس را کسب کنند. در چندین کانتون سوئیس افزایش قابل توجه درخواست های تابعیت در سال 2016 گزارش شده است. آنهایی که تابعیت دوگانه دارند از ژانویه 2017 امکان ورود به موقعیت های دیپلماتیک برای آنها وجود دارد، ابطال حکم منسوخ و تبعیض آمیز قبلی و رد این نظریه که چنین شهروندانی کمتر میهن دوست و وفادار هستند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

از دست دادن تابعیت کشور سوئیس

چگونه شما تابعیت سوئیس را از دست می دهید و چگونه می توانید آن را دوباره به دست آورید؟

برگرداندن تابعیت

اگر شما دیگر شهروند سوئیس نیستید:

 • زیرا تابعیت خود را به خاطر برخی از دلایل قانونی از دست داده اید
 • زیرا تابعیت سوئیس به درخواست خود شما لغو شده است
 • زیرا شما قبل از سال 1992 با یک شهروند خارجی ازدواج کرده اید

شما می توانید برای بازگرداندن تابعیت سوئیس دوباره درخواست دهید

شما ممکن است تابعیت سوئیس را تحت شرایط مختلف از دست داده باشید:

 1. دلایل قانونی
 2. اگر رابطه پدر و مادر با فرزند که از طریق تابعیت سوئیس بدست آمده است قطع شود.
 3. اگر شما در خارج از کشور سوئیس از والدین سوئیسی متولد شده اید اما تا زمانی که به سن 25 سالگی رسیده اید در یک مرجع قانونی سوئیسی ثبت نام نکرده اید
 4. با حکم رسمی
 5. اگر شما به درخواست خودتان تابعیت سوئیسی خود را لغو کرده اید
 6. اگر شما تابعیت دوگانه دارید اما تابعیت سوئیسی شما در نتیجه رفتار اخلاقی شما که به طور جدی به منافع سوئیس ضرر وارد می کند یا به شهرت سوئیس لطمه می زند لغو شده است

از دست دادن تابعیت کانتون یا تابعیت اجتماعی

طبق قوانین کانتون و قوانین اجتماعی در موارد خاص ( مثل تابعیت دوگانه) تابعیت اجتماعی و کانتون از بین می رود. این وضعیت تا زمانی که تابعیت سوئیسی شما مورد تایید قرار نگیرد ادامه دارد.

مزایای مهاجرت به سوئیس 

سوئیس موردی جالب است زیرا اطلاعاتی در مورد تاثیرات جمعیت مهاجران بر روی کشوری نسبتا کوچک و شیوه دولت در برخورد با این پدیده و مسائل مربوط به آن وجود دارد. در واقع، دو محرک متضاد که اکثر کشورهای مهاجرتپذیر با آنها درگیر هستند، تقاضا برای کار ارزان و بیگانه هراسی پنهان در میان شهروندان که در سوئیس فوق العاده زیاد است. از آنجایی که سطح بسیار بالای فعالیت های اقتصادی و کمبود نیروی کار ساختاری باعث شده که مهاجرت یک عامل اصلی برای اقتصاد ملی باشد، جمعیت بیگانه ستیز کانال های رسمی محکمی از طریق دموکراسی مستقیم پیدا کرده اند و از این طریق بر مقامات سوئیسی فشار زیادی وارد می کنند.

مزایای اقتصادی مهاجرت

مهاجرت از اتحادیه اروپا به ویژه برای شهروندان سوئیسی با مهارت بالا مفید است در حالیکه خارجی هایی که با مهارت پایین به سوئیس می آیند بدترین و سخت ترین صدمه را تجربه می کنند. اقتصاددان های ENSAR CAN در بازل سوئیس رابطه بین مهاجرت و امنیت شغلی را بررسی کرده اند. چشم انداز بین المللی مهاجرت در سال 2013 نشان داد که مهاجران در سوئیس به افزایش درآمد حاصل از مالیات دولت با حداقل 6.5 میلیارد فرانک ( 7 میلیارد دلار) کمک کردند. با استفاده از متدهای محاسباتی دیگر این مبلغ می تواند به 11 میلیارد فرانک افزایش پیدا کند. این معادل با 1.9 درصد تولید ناخالص داخلی است، تنها کشور OECD که درصد بالاتری داشته لوکزامبورگ بوده است( 2 درصد)

مزایای مهاجرت به سوئیس 
مزایای مهاجرت به سوئیس

معایب مهاجرت به سوئیس

 • کمبود مسکن و قوانین سختگیرانه مسکن

بازار مسکن سوئیس رقابتی و گران است. پیدا کردن مسکن به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و نیاز به وقت زیادی دارد. پیدا کردن خانه هایی که حیاط خصوصی داشته باشند می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در مجتمع های آپارتمانی گاهی اوقات امکانات رختشور خانه مشترک است و ساکنان ممکن است زمان خاصی برای استفاده از این امکانات مشخص کنند معمولا قوانین سختگیرانه ای برای زمان قطع سر و صدا وجود دارد.

 • برقراری ارتباط با مردم محلی می تواند سخت باشد

یکپارچه شدن با جامعه محلی می تواند سخت باشد. کلوپ ها و فعالیت ها معمولا به زبان محلی ارائه می شوند، بنابراین برای جوان تر ها یکی شدن با جامعه آسان تر است.

 • کشور روزهای یکشنبه تعطیل است

در روزهای یکشنبه به غیر از پمپ بنزین و مغازه های کوچک در ایستگاه های قطار تقریبا همه جا تعطیل است.

 • تطبیق با یک سیستم آموزشی جدید می تواند سخت باشد

بچه های بزرگتر که نمی توانند به زبان محلی مربوطه صحبت کنند ممکن است در مدارس دولتی با مشکل مواجه شوند. والدین مهاجر باید توجه کنند که مدارس اغلب ناهار ارائه نمی دهند و ممکن است کافه نداشته باشند. بسیاری از بچه ها برای ناهار به خانه می روند و دوباره به مدرسه بر می گردند. مدارس خصوصی گران هستند و پذیرش آنها محدود است

 • شغل برای خارجی ها محدود است

موقعیت های شغلی برای مهاجرانی که به زبان فرانسه، آلمانی صحبت نمی کنند محدود است و کارفرمایان سوئیسی همیشه مدارک خارجی را قبول نمی کنند. اما بازهم راه هایی برای اثبات توانای و کار همچنین در نهایت مهاجرت به سوییس وجود دارد که بررسی های دقیق آن را به کارشناسان شرکت آوام پییمنت می سپاریم.

سوئیس
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP