10
مهاجرت به کرواسی

مهاجرت به کرواسی

مهاجرت به کرواسی

اگر تصمیم بگیرید که میخواهید در کرواسی زندگی کنید یا می خواهید در آنجا کار کنید، باید اجازه اقامت بگیرید. امر مهاجرت به کرواسی حتی اگر شما به یکی از اقوام که یک شهروند اروپایی است می پیوندید یا اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید که دارای اقامت دائم یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، نیازمند تایید سفارت این کشور برای اخذ مجوز ورود است. در این مطلب، مشاورین شرکت آوام پیمنت شما را با چارچوب این اقدام آشنا می کنند.

شرایط عمومی مهاجرت به کرواسی

اگر شما یک ملت غیراروپایی مجرب هستید و مایل به زندگی و کار در کرواسی دارید، باید برای کارت آبی از سفارت یا کنسولگری کرواسی در کشور خود تقاضا کنید. به منظور واجد شرایط بودن کارت آبی اتحادیه اروپا، شما باید معیارهای مندرج در ماده 54 قانون خارجیان کرواسی را داشته باشید. طیف گسترده ای از مستندات اصلی باید در قالب شرایط و زمان بندی مشخص شده در مقررات ارائه شود.

اگر برای کارت آبی اتحادیه اروپا پذیرفته شوید، مجوز اقامت بیومتریک دریافت خواهید کرد که تا دو سال معتبر خواهد بود. اطلاعات بیشتر در مورد پرونده درخواست می توانید در وب سایت وزارت امور خارجه و امور اروپا در کرواسی یافت کنید. برای اقامتهای طولانی تر از 90 روز، معمولا شهروندان غیر اتحادیه اروپا تقاضای ویزا و مجوز اقامت موقت (معادل مجوز اقامت موقت) از طریق نزدیکترین سفارت یا کنسولگری کرواسی صورت می گیرد. بنابراین، اگر شما در حال برنامه ریزی برای اقامت بیش از سه ماه هستید، لطفا با ماموریت دیپلماتیک مربوطه تماس بگیرید تا در مورد پرونده درخواست بررسی کنید. مجوز اقامت موقت شما به طور خودکار به شما اجازه کار در کرواسی را نمی دهد.

اگر شما یک کار را با یک شرکت کرواسی پیدا کرده اید، همچنین به اجازه کار نیاز دارید. مهاجران خود اشتغال، از جمله دیگر، مجوز کسب و کار را برای انجام حرفه خود و کسب درآمد نیاز دارند. شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد مجوز کار و کسب و کار را در راهنمای حرکت ما برای کار در کرواسی پیدا کنید.

شهروندان اتحادیه اروپا باید آگاه باشند که در حال حاضر از جنبش آزاد افراد بهره مند می شوند، اما همه ملیت های اتحادیه اروپا از جنبش آزاد نیروی کار بهره نمی برند. اتریش، مالت، هلند، اسلوونی و بریتانیا همچنان محدودیت های دسترسی به بازار کار خود توسط کارگران کرواسی را دارند و ممکن است تا 1 ژوئیه 2018 ادامه یابد. این بدان معنی است که کرواسی نیز دارای محدودیت های متقابل برای اتباع این کشورها است. بنابراین مردم کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند، اما برخی هنوز مجبورند مجوز کار یا مجوز کسب و کار بگیرند. اگر اقامت آنها بیش از سه ماه طول بکشد، شهروندان اتحادیه اروپا نیز مجبور به دریافت اجازه اقامت از پلیس محلی هستند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

مهاجرت به کرواسی از راه کار و تخصص

برای دریافت یک کار و اجازه اقامت کرواسی، شما مجبور به درخواست ماموریت دیپلماتیک جمهوری کرواسی هستید. اگر بعدا می خواهید مجوز کار خود را تمدید کنید، می توانید این کار را در کرواسی انجام دهید و اسناد خود را به دفتر پلیس محلی خود ببرید. این باید حداقل 60 روز قبل از پایان ویزای شما انجام شود.

کرواسی بخشی از شبکه کارت آبی اروپا است که یک ابزار مفید برای اتباع جهان سوم است. اگر کارت آبی شما ارائه می شود، این می تواند با اعتبار مجاز به دو سال اعطا شود در حالی که کار کرواسی به طور منظم و اجازه اقامت به 12 ماه محدود می شود. این برنامه را می توانید توسط خود یا کارفرمای خود انجام دهید، هر چند که هر دو شما باید بعضی از اسناد را برای حمایت از آن ارائه دهید. هر اسنادی که متعلق به کرواسی نیست، باید ترجمه و تایید شود. دستورالعمل ها از وب سایت دولت کرواسی در دسترس هستند.

مهاجرت به کرواسی از راه کار و تخصص
مهاجرت به کرواسی از راه کار و تخصص

برخی از دسته های کاری وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا در کرواسی با یک گواهی ثبت نام کار به جای اجازه کار و اقامت به کار بپردازید. اینها برای افرادی که به کرواسی وارد می شوند، مانند یک روزنامه نگار، نویسنده، مشاور یا عضو یک نظم مذهبی استفاده می شود. لیست کامل نقش های تحت پوشش در وب سایت دولتی ارائه شده است. اگر این به نقش شما مربوط می شود، کارفرمای شما می تواند یک گواهی ثبت نام را از اداره پلیس نزدیک به دفتر ثبت نام خود دریافت کند.

جزئیات دقیق نحوه درخواست ویزای شما و نحوه پردازش آن بسته به روال سفارت محلی متفاوت خواهد بود. بعضی از سفارتخانه ها، به عنوان مثال، قرار ملاقات حضوری ندارند، اما در اولین بار به کار می روند، در حالی که دیگر سفارت ها نیاز به قرار ملاقات قبل از بازدید دارند. به طور مشابه، زمان پردازش به طور گسترده ای متفاوت است، بنابراین قبل از اینکه شما قصد سفر به کرواسی را داشته باشید، زمان زیادی را صرف کنید.

مهاجرت به کرواسی از راه تحصیل

کرواسی جایی است که دانشجویان بخاطر سواحل زیبا و جذابیت دریای مدیترانه و جنوب شرقی اروپا و همچنین به خاطر میراث تاریخی و فرهنگی غنی آن مایلند در این کشور ادامه تحصیل دهند. دانشجویان بین المللی به منظور تحصیل در کرواسی باید قبل از شرکت در کلاس درس بتوانند مجوز اقامت موقت (که مدت یکسال است) را اخذ کنند. همچنین، دانشجویانی که خارج از کشور هستند باید ویزای ورود به کرواسی را دریافت کنند.

مدارک ویزا را می توان از طریق ایمیل یا بصورت حضوری به کنسولگری یا سفارت کشور مبدا ارائه کرد. از طرف دیگر، مدارک مجوز اقامت را می توان به نزدیکترین ایستگاه پلیس در کرواسی ارائه داد. البته این گزینه مشمول کسانی است که قبلا با ویزا وارد این کشور شده اند. پس کسانی که هنوز در کشور خود حضور دارند، ضمن اقدام برای ویزای ورود می بایست مدارک اقامت را به سفارت محلی کرواسی ارائه دهند. پروسه تایید ویزا 3 ماه به طول می انجامد. بنابراین دانشجویان باید به موقع اقدام کنند تا به زمانبندی دانشگاه برسند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا:

 • عکس رنگی مخصوص گذرنامه
 • اصل و کپی گذرنامه معتبر
 • دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند به جای گذرنامه، شناسنامه خود را ارائه دهند
 • مدرکی دال بر پذیرش حتمی و اقامت در کرواسی
 • گواهی بیمه درمانی
 • مدرکی دال بر تمکن مالی جهت ساپورت خود در کرواسی

مشاوره مهاجرتی رایگان

هزینه درخواست:

 • هزینه درخواست مجوز اقامت موقت برای دانشجویان حدود 73 دلار است.

شرایط پذیرش

کلیه دانشگاه های مربوط به دانشجویان بین المللی در این کشور، دفتر همکاری بین المللی دارند. این دپارتمان در اصل مربوط به ارائه اطلاعات مورد نیاز دانشجویانی است که به این دانشگاه وارد می شوند. بنابراین به دانشجویان می توانند برای کسب اطلاعات مربوطه با این دفتر تماس بگیرند.

مهاجرت به کرواسی از راه ازدواج

اگر همسر فردی با تابعیت کرواسی هستید – با رعایت شرایط خاص – مجاز به اقامت در این کشور خواهید بود. در این مورد شیوه ی اقامت به ملیت فرد بستگی دارد. شرایط اقامت دائمی نیز متفاوت و به این بستگی دارد که آیا تبعه اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا یا شهروند سوئیسی و اتباع خارج از اتحادیه اروپا (یعنی ملیت غیر اروپایی) هستید.

به عنوان همسر یک تبعه کرواسی چگونه باید درخواست اقامت موقت کرد؟

 • ابتدا باید مدارک مورد نیاز زیر را تهیه کنید.
 • شماره شناسایی OIB
 • بیمه درمانی با HZZO
 • آدرس ثبت شده محل اقامتتان با همسر در کرواسی
 • سند رسمی ازدواج (در صورت ازدواج در خارج از کشور باید ترجمه شده باشد)
 • گذرنامه هر دو نفر که تاریخ انقضاء آن بیش از 6 ماه است
 • عکس 30×35 مخصوص پاسپورت

لطفاً توجه داشته باشید که لیست فوق مربوط به کلیه همسران با تابعیت غیر کرواسی است، البته صرفنظر از ملیت. با توجه ملیت فرد شرایط دیگری نیز هست که در زیر آمده است.

مهاجرت به کرواسی از راه ازدواج
مهاجرت به کرواسی از راه ازدواج

درخواست به عنوان فردی با ملیت غیر اروپایی

اگر ملیت فرد خارج از منطقه اتحادیه اروپا / EEA باشد و شهروند سوئیس نباشد، در آن صورت جزو ملیت های غیر اروپایی قرار میگیرد. اخذ مجوز اقامت برای ملیت های غیر اروپایی دارای شرایط بیشتری است. ملیت های غیر اروپایی که همسر هستند بر اساس ملیت خود مثلا تبعه اتحادیه اروپا / کشورهای اروپایی یا شهروندان سوئیس حق اقامت ندارند، بنابراین فرد باید برای اقامت موقت تحت عنوان ملحق شدن به خانواده درخواست مجوز دهد.

علاوه بر الزامات ذکر شده در بالا، شرایط زیر نیز ضروری است:

 • کپی از ریز نمرات دانشگاه
 • کپی رسمی و ترجمه شده شناسنامه
 • مدرکی دال بر دارایی مالی

در خصوص ملیت های غیر اروپایی هم خود فرد و همسرش باید ثابت کند حقوق و دستمزد فعلی وی به اندازه ای است که کفاف مخارج یک خانواده را می دهد. پلیس می بایست فرد را راهنمایی و از موقعیت ورود مطلع کند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

مهاجرت به کرواسی از راه تولد

افراد زیر می توانند از راه تولد برای شهروندی کرواسی درخواست دهند:

 1. افرادی که در زمان تولد، والدینشان شهروندان کرواسی بوده باشند.
 2. افرادی که در کرواسی متولد شده اند و حداقل یکی از والدین آنها شهروند کرواسی باشد ؛ فقط در صورتی که پیش از 18 سالگی برای شهروندی کرواسی درخواست دهند.
 3. افرادی که در خارج متولد شده اند، در صورتی که یکی از والدین شهروند کرواسی و دیگری بدون هویت باشد.
 4. افرادی که در خارج متولد شده اند، اما توسط والدین کرواسی به فرزند خواندگی قبول شده باشند.
 5. کودکان متولد شده یا پیدا شده در کرواسی که والدین آنها ناشناخته باشد. در صورتی که هویت اصلی آنها تا پیش از 14 سالگی مشخص نشود، شهروندان کرواسی محسوب می شوند.

اگر فردی در کرواسی متولد شود و به خارج از کشور نقل مکان و تابعیت آن کشور را کسب کند، ممکن است بتواند از راه تولد برای شهروندی کرواسی درخواست دهد. با این حال باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • داشتن اقامت دائم کرواسی در زمان درخواست
 • از تابعیت خارجی خود دست بکشد یا ثابت کند پس از اخذ تابعیت کرواسی از تابعیت آن کشور صرف نظر می کند.
 • ثابت کند که به قوانین و رسم و رسوم کشور کرواسی احترام می گذارد.

مهاجرت به کرواسی از راه سرمایه گذاری

سرمایه گذاران خارجی برای اقامت از ویزاهای تجاری یا اقامت موقت برای تجارت و کار در کرواسی استفاده می کنند. شما می توانید به عنوان یک سرمایه گذار خارجی در کرواسی مشغول به تجارت شوید و از حق و حقوق قانونی در این کشور برخوردار شوید. هنگامی که شما ویزای خود را دریافت کردید و پس از ورود به کشور، باید آن را در وزارت کشور تحت نظر مسئولین مربوطه ثبت کنید. مسئولین پس از بررسی های دقیق به شما مسائل مربوطه را توضیح خواهند داد و اقامت شما را به صورت کوتاه مدت و یا کاری تایید می کنند و سپس شما می توانید برای اقامت دائمی درخواست خود را بدهید.

مهاجرت به کرواسی از راه سرمایه گذاری
مهاجرت به کرواسی از راه سرمایه گذاری

مهاجرت به کرواسی از راه پناهندگی

در کشور کرواسی شما می‌توانید تحت پناهندگی یا حفاظت جانبی قرار بگیرید. طبق کنوانسیون ژنو در سال 1951 پناهندگی به کسی داده می‌شود که به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه خاص یا عقیده سیاسی‌اش مورد آزار و اذیت قرار بگیرد و این موضوع باید ثابت شده باشد. اگر شرایط پناهندگی به شما داده نشده است یعنی ارزیابی درخواست پناهندگی‌تان هنوز تمام نشده است. اگر ثابت کردید که در صورت بازگشت به کشورتان به طور جدی مورد آزار و اذیت قرار می گیرید، می‌توانید حفاظت جانبی بگیرید.

لطفا به یاد داشته باشید که فقر، مشکلات اقتصادی و دنبال کار و شغل بودن در کرواسی و دیگر کشورهای اروپایی دلایل درستی برای درخواست حفاظت بین المللی نیستند.

با جزئیات بیشتر:

شرایط پناهندگی – پناهندگان کسانی هستند که ثابت شده است به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه خاص و عقیده سیاسی‌شان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. آنها نمی‌توانند تحت حفاظت کشور خودشان باشند و مجبورند از کشورشان خارج شوند.

اقدامات و رفتارهای مربوط به آزار و اذیت:

 1. نقض حق زندگی
 2. شکنجه، بردگی
 3. خشونت جنسی، روحی روانی و جسمی
 4. اقدامات قانونی، حکومتی، انتظامی و قضایی که تبعیض آمیز هستند یا به روش‌های تبعیض آمیز اجرا می‌شوند
 5. تعقیب قانونی یا مجازات تبعیض آمیز
 6. حفاظت جانبی – نوعی حفاظت موقتی برای کسانی است که نمی‌توانند شرایط قانونی پناهندگی را بگیرند اما این احتمال وجود دارد که در صورت بازگشت به کشور مبداشان مورد آزار و اذیت جدی قرار بگیرند.

آزار و اذیت جدی:

 • مجازات مرگ یا اعدام
 • شکنجه یا رفتار یا مجازات غیر انسانی و تحقیر کننده
 • وجود تهدید جدی و شخصی برای زندگی‌ و امکان آسیب در شرایط درگیری‌های مسلحانه و جنگ

در عمل این دو وضعیت (پناهندگی و حفاظت جانبی) خیلی به یکدیگر شبیه هستند (به طور مثال نیازی نیست که دلایل شما برای حفاظت جانبی هر سه سال ارزیابی مجدد شوند). هم وضعیت پناهندگی و هم حفاظت جانبی برایتان کنسل شده و از آنها صرف نظر می‌شود اگر:

 • شما داوطلبانه به کشورتان بازگردید.
 • ملیت کشور کرواسی را بگیرید.
 • دلایل گرفتن حفاظت جانبی‌تان تغییر کند.

تفاوت‌های حق و حقوق این دو وضعیت (پناهندگی و حفاظت جانبی):

 • اگر شما حفاظت جانبی دارید حق تشکیل خانواده ندارید.
 • پاسپورت کشور کرواسی – در عوض شما پاسپورتی به عنوان یک شخص خارجی می‌گیرید. با این پاسپورت شما نمی‌توانید به کشورهایی سفر کنید که با ملیت کشور یا منطقه خودتان برای آنها نیاز به ویزا دارید.

مزایای مهاجرت به کرواسی 

 1. سبک زندگی آرام
 2. محیط زیبا
 3. غذای سالم
 4. روح جامعه

نور آفتاب خیلی زیاد و به طور کلی آب و هوا عالی است، حتی در زمستان در بسیاری از نقاط کشور، نزدیکی کرواسی نسبت به بقیه اروپا برای مسافرت بهتر است.

معایب مهاجرت به کرواسی
معایب مهاجرت به کرواسی

معایب مهاجرت به کرواسی

این موضوع به محل زندگی و توقعات شخص بستگی دارد. نمونه ای از این معایب عبارتند از:

 1. شرایط سخت اقتصادی: یافتن و حفظ کار در فصولی بجز فصل تابستان بسیار دشوار است.
 2. هزینه بسیار بالای زندگی (نسبت به حقوق و دستمزد کرواسی): هزینه زندگی در کرواسی بالاست اما اگر درآمد یا پس اندازی غیر از این داشته باشید پس جای نگرانی نیست.
 3. بوروکراسی (دیوان سالاری): پذیرش این گزینه بسیار مشکل است. پروسه بررسی به مسائل بسیار طولانی است یا به اصطلاح خیلی کاغذ بازی دارد، علاوه بر این زمان بیشتری طول می کشد تا اطمینان حاصل شود که شما قبلا اقدامات لازم را انجام داده اید. وظایف ساده ای مانند ارسال مدارک ویزا چند هفته طول می کشد، بلکه ماه ها نیز باید دنبال آن دوید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

اگر در ساحل دالماسین (Dalmatian) زندگی می کنید، غیر از تابستان با کمبود جا برای غذاخوری و انجام کارها مواجه خواهید بود، لذا همواره به مردم توصیه می شود که حتما برای کارهایی که قصد دارید در ماه های سرد تر انجام دهید برنامه ریزی داشته باشید. سفر، کار آزاد، گشت و گذار شما را سرگرم می کنند. البته اگر بچه دارید پس آنها شما را سرگرم می کنند. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در شرکت آوام پیمنت تماس بگیرید و اطلاعات مهاجرت به کرواسی را به روز دریافت کنید.

کرواسی
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP