10
ویزای کار در سوئیس

ویزای کار در سوئیس

ویزای کار در سوئیس

در صورتی که برای ورود به سوئیس به ویزا نیاز داشته باشید، مقامات مهاجرتی کشور گواهی صلاحیت ویزا را از طریق ایمیل به سفارتخانه یا کنسولگری سوئیس در کشور شما ارسال می کنند. پس از آن می توانید برای اخذ ویزا به آنجا مراجعه نمایید. طی 14 روز پس از ورود به کشور سوئیس از طریق ویزای کار در سوئیس ، باید در اداره عمومی محلی ثبت نام کنید و تنها پس از آن می توانید کار خود را آغاز نمایید. کسب اطلاعات بیشتر را می توانید در همین وبسایت و یا از طریق مشاورین شرکت آوام پیمنت پیگیری کنید.

شرایط اخذ ویزای کار در سوئیس

اشتغال شهروندان غیر اروپایی در سوئیس مجوز کار:

 • خود اشتغالی

به طور کلی، اتباع کشورهای غیر اروپایی که ساکن سوئیس هستند، باید پیش از انجام هر نوع خود اشتغالی مجوز مربوطه را از اداره کانتون و فدرال دریافت کنند. در صورتی که خود اشتغالی توجیه اقتصادی داشته باشد ؛ شرایط شخصی، مالی و بیزینسی برآورده شود ؛ و محدوده هایی احتمالی بر تعداد مجوزهای اتباع خارجی وجود نداشته باشد، ممکن است مجوز صادر شود. به شهروندان خارجی که با شهروندان سوئیسی یا افرادی که دارای اقامت دائم هستند، ازدواج کرده اند، شرایط اضافه اخذ مجوز برای خود اشتغالی تعلق نمی گیرد.

 • غیر خود اشتغالی

شهروندان غیر اروپایی که برای کار در سوئیس شغلی به آنها پیشنهاد شده، کارفرمای آنها باید درخواست مجوز را به مقامات کانتون مهاجرتی یا بازار کار ارسال کند. در صورتی که درخواست پذیرفته شود، برای تایید به دبیرخانه دولتی امور مهاجرت (SEM) ارسال می شود. سپس SEM طرفین را از تصمیم نهایی مطلع می کند. اما این تصمیم برای ورود متقاضی به سوئیس کافی نیست.

مشاوره مهاجرتی رایگان

شرایط درخواست اشتغال شهروندان غیر اروپایی:

 1. اشخاص در صورتی پذیرفته می شوند که کار آنها برای کشور توجیه اقتصادی داشته باشد.
 2. مجوز تنها در صورتی صادر می شود که سهمیه در نظر گرفته شده تمام نشده باشد.
 3. شهروندان غیر اروپایی تنها در صورتی استخدام می شوند که هیچ شهروند سوئیسی یا اروپایی واجد شرایط آن کار نباشد.

تنها مدیران، متخصصین و سایر کارکنان واجد شرایط و ماهر پذیرفته می شوند. کارکنان واجد شرایط به افرادی گفته می شود که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، در زمینه فنی خاصی تخصص دارند و چندین سال به صورت حرفه ای کار کرده اند. در هنگام صدور مجوز اقامت، معیارهای همبستگی نیز در نظر گرفته می شوند. این معیارها عبارتند از:

 • توانایی سازگاری با محیط جدید شغلی و اجتماعی، 
 • مهارت زبان
 • سن

حقوق و شرایط کار شهروندان غیر اروپایی باید مطابق با شرایط ساکنین سوئیسی باشد.

ویزای کار در سوئیس و مجوز اقامت

افرادی که قصد اخذ اقامت دائم سوئیس را دارند، باید از طریق اخذ شهروندی (Naturalization) اقدام نمایند. اخذ شهروندی تنها به مهاجرانی تعلق می گیرد که حداقل 12 سال در سوئیس اقامت داشته اند. این پروسه سه مرحله دارد:

 1. قبولی در آزمونی که نشان دهد متقاضی با شیوه زندگی سوئیسی سازگار شده و با رسم و رسوم و سنت این کشور آشنا می باشد.
 2. متقاضی باید پیرو قوانین و مقررات کشور سوئیس باشد.
 3. متقاضی نباید برای امنیت داخلی و خارجی سوئیس خطرناک باشد.

آزمون بر اساس گزارشات کانتون و عمومی است. مهاجرین باید آگاه باشند که پروسه اخذ شهروندی دشوار است و به همین دلیل بسیاری از مهاجرین ترجیح می دهند تا مجوز اقامت دائم خود را دائما تمدید کنند.

ویزای کار در سوئیس و مجوز اقامت
ویزای کار در سوئیس و مجوز اقامت

ویزای کار در سوئیس از طریق خوداشتغالی

شهروندان غیر اروپایی به ندرت می توانند ویزای خود اشتغالی سوئیس را دریافت کنند. با این حال اتباع هر کشور می توانند با اداره مهاجرتی کانتون انتخابی خود برای اطلاع از شرایط خاص تماس بگیرند.

شرایط لازم شهروندان غیر اروپایی برای درخواست خود اشتغالی:

 • متقاضی باید دارای مجوز اقامت C باشد.
 • همسر یا نامزد رسمی متقاضی نیز باید دارای مجوز اقامت C باشد.
 • متقاضی باید با یک شخص اروپایی ازدواج کرده باشد و یا با نامزد رسمی اروپایی خود زندگی کند.

اگر هیچ یک از شرایط فوق را ندارید، می توانید برای خود اشتغالی درخواست دهید، در صورتی که:

 • بیزینس شما سود اقتصادی داشته باشد.
 • منابع مالی و عملیاتی مورد نیاز موجود باشد.
 • واجد شرایط معیارهای شخصی باشید.

متقاضی باید درخواست و تمام مدارک مورد نیاز را به اداره اقتصاد و کار (Amt für Wirtschaft und Arbeit) ارسال کند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

ویزای کار در سوئیس و مدارک لازم

مدارک الزامی:

 1. فرم درخواست
 2. کپی پاسپورت
 3. رزومه شامل مدارک دانشگاهی و گواهی ها
 4. تاییدیه وجود ظرفیت خالی از طرف اداره اشتغال منطقه ای (RAV) و سیستم EURES
 5. کپی آگهی استخدام که در مجلات مشاغل، روزنامه های هفتگی یا روزانه، پورتال های آنلاین شغلی و رسانه ها ( مانند LinkedIn) منتشر شده اند.
 6. اطلاعاتی راجع به سایر جستجوهای شغلی در سوئیس و دیگر مناطق EU/EFTA ( در بخش مربوطه)
 7. تاییدیه از آژانس استخدام منتخب
 8. اطلاعاتی درباره درخواست های دریافت شده و دلایلی که نمی توانند در نظر گرفته شوند. (دفاتر RAV می توانند برای مثال پرسش نامه های مربوطه را تهیه کنند.)
 9. دلایلی که وجود ظرفیت خالی را توجیه کند.
 10. شرح شغل یا وظایف شغلی و اطلاعاتی راجع به شرکت
 11. قرارداد کار ( حداقل باید توسط کارفرما امضا شده باشد ) یا تاییدیه انتقال کارمند از طرف کارفرما که در آن میزان حقوق، مخارج مهاجر و هزینه های توافقی مشخص شده باشد.

مدارک اختیاری:

 1. مدارک قرارداد ( قرارداد کار یا تاییدیه قرارداد)
 2. شرح پروژه
 3. طرح پیاده سازی
 4. مدارک اضافه برای کارمندان قراردادی: مجوز تعیین کارمندان قراردادی، قراردادهای کارکنان و پروژه ای
 5. سند پایه ؛ ورود برای ثبت تجاری

طرح بیزنس سه ساله که به سازمان مربوطه برای توسعه و تامین مالی کارکنان (بودجه / هزینه / درآمد) ارائه می شود و همچنین ارائه اطلاعات مربوط به بازار صنعتی، مارکت و آنالیز رقابت

ویزای کار در سوئیس و مدارک لازم
ویزای کار در سوئیس و مدارک لازم

ویزای کار در سوئیس و ویزای همراه

اینکه آیا اعضای خانواده شهروندان غیر اروپایی می توانند به شما( شهروند خارجی) در سوئیس ملحق شوند، به نوع ویزای شما بستگی دارد. در صورتی که دارای مجوز اقامت دائم ” settlement permit ” باشید، تحت شرایط خاص همسر و فرزندان زیر 18 سال می توانند به شما ملحق شوند. در صورتی که دارای مجوز اقامت باشید، درخواست برای پیوست خانواده طبق شرایط خاص انجام می شود و به تصمیم مقامات کانتون بستگی دارد.

برنامه پیوست خانواده برای شهروندان اروپایی تا حدودی گسترده تر است، اما همچنان تحت شرایط خاصی انجام می شود. در صورتی که بتوانید هزینه های مالی خانواده را تامین کنید، می توانید برای مهاجرت همسر، فرزندان، نوه ها و والدین وابسته به سوئیس اقدام کنید. برای این کار باید تمکن مالی داشته باشید و همچنین مسکن شما باید طبق معیارهای محلی به اندازه کافی بزرگ باشد.

ویزای کار در سوئیس و میزان حقوق در سوئیس

میزان حقوق و دستمزد در سوئیس تا حد زیادی به بخش، تحصیلات، سن و سال و منطقه مورد نظر برای کار بستگی دارد. در ادامه مطلب میانگین ساعت کاری به مدت 40 ساعت در هفته بررسی شده است. برطبق منبع: FOS

میانگین:

میانگین حقوق ماهانه شاغلان و کارگران در هر مقطع تحصیلی با هر سنی در سال 2010 در کشور سوئیس به مبلغ 5979 فرانک سوئیس و یا 6183 دلار آمریکا بوده است. تنها 10.7% مشاغل حقوقی کمتر از 4000 فرانک بوده است.

میزان درآمد برای فارغ التحصیلان دانشگاه:

حقوق افراد شاغل با مدرک تحصیلی دانشگاهی بسیار بالاتر می باشد: که به صورت 10349 فرانک بوده است. برای افراد فارغ التحصیل در دانشگاه علوم کاربردی برای تمامی سنین به صورت میانگین 8968 فرانک می باشد.

دستمزد و حقوق شاغلان فارغ التحصیل در بخش تحقیق و توسعه به صورت ماهانه در تمامی سنین به صورت میانگین 9633 فرانک در سال 2010 بوده است.البته لازم به ذکر است که کار در این بخش بسیار دشوار می باشد.

میانگین حقوق شاغلان در بخش های مختلف:

 • ارتباطات: 8498 فرانک 
 • مدیریت دولتی: 8743 فرانک 
 • داروسازی: 8941 فرانک 
 • بانکداری: 9357 فرانک 

این درامد ها و حقوق ها بالاتر از میانگین می باشند. برای مشاغلی که فرد دارای تخصص و تحصیلات عالی می باشد درامد ها و حقوق حتی بالاتر از 14919 فرانک می باشد.

 • بانکداری: 16724 فرانک
 • صنعت داروسازی: 17156 فرانک
 • دخانیات: 22000 فرانک
 • صنعت ماشین: 10324 فرانک
 • بخش سلامت و بهداشت: 9750 فرانک
 • ساختمان سازی:8138 فرانک در تمامی سنین با هر سطح تحصیلات. 

میزان حقوق برای افراد خارجی:

افراد خارجی با مهارت که دارای تخصص هستند بیشتر از افراد سوئیسی دریافت می کنند و حقوق می گیرند. افراد دارای تخصص در سال 2010 درآمدی با میانگین 11026 فرانک و افراد دارای ویزای خارجی 15100 فرانک و افراد دارای اقامت کوتاه مدت 13650 فرانک در ماه داشته اند. تنها افراد مرزی حقوقی کمتر از 10931 فرانک دریافت کرده اند( با هر سطح تحصیلات و در هر سنی). دستمزد و درآمد ملیت سوئیسی. اقامت کوتاه مدت سوئیس. مقیمان و ساکنان دائم به ترتیب 11026 و 12303 و 15100.

ویزای کار در سوئیس و آمار بیکاری

ویزای کار در سوئیس و آمار بیکاری

نرخ بیکاری سوئیس در ماه مه 2019 در حدود 2.3 درصد نسبت به ماه فوریه کاهش یافت و با توجه به 2.4 درصد در ماه گذشته و با انتظارات بازار منطبق بود. این پایین ترین نرخ بیکاری از ماه ژوئیه 2008 بود، زیرا تعداد بیکاران بیشتر شده است. نرخ بیکاری در سوئیس در سال 1995 تا 2019 به طور متوسط 3.25 درصد بوده و در ماه ژانویه سال 1997 به بالاترین نرخ 5.70 درصدی رسید و در ماه مه سال 2001، پایین ترین نرخ یعنی 1.50 درصد بوده است.

انتظار می رود که نرخ بیکاری در سوئیس در پایان این ربع (ربع سال یا بخش) به 2.40 درصد برسد. انتظار می رود نرخ رشد بیکاری مانند مدل اقتصاد کلان جهانی و انتظارات تحلیلگران پیش رود. پیش بینی می کنیم که نرخ بیکاری در سوئیس در مدت 12 ماه به 2.60 می رسد. با توجه به مدل های اقتصادسنجی ما، در بلند مدت، نرخ بیکاری در سوئیس در سال 2020 حدود 3.30 درصد خواهد شد.

سوئیس
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP