10
کسب و کار در آلمان

کسب و کار در آلمان

کسب و کار در آلمان

آلمان برای افرادی که به دنبال ارتقاء شغلی هستند انتخاب خوبی است! در این مقاله راهنمایی و اطلاعات مفیدی برای افرادی که مایل به کار و زندگی در آلمان ، جستجوی شغلی، ویزا و اجازه اقامت، بیمه و موارد دیگر هستند، ارائه شده است. طبق گفته کارشناس شرکت آوام پیمنت اتباع غیر آلمانی و غیر اتحادیه اروپا در صورتی که معیارهای واجد شرایط را دارا باشند می توانند برای خود کسب و کار در آلمان راه اندازی کنند.

شروع کسب و کار در آلمان

چنانچه قصد راه اندازی کار در کشور آلمان را دارید، در اینجا به نکات مرتبط با چگونگی تحقق بخشیدن به این هدف در بستر پیروی از قوانین این کشور برای خارجیان اشاره شده است. بسیاری از خارجیان انگلیسی زبان به دلیل تسلط خود بر زبان انگلیسی فرصت های شغلی بسیاری در آلمان به دست آورده اند. این فرصت های شغلی از کار در شرکت های کوچک مانند موسسات آموزشی زبان انگلیسی و کار در کتاب فروشی های انگلیسی زبان گرفته تا سرمایه گذاری های کلان در مشاغل پیشرفته و با تکنولوژی بالا. بعضی از افراد خارجی قادر به دریافت اجازه کار در کشور آلمان به منظور شروع کسب و کار جدید خواهند بود.

فرصت های شغلی برای اهداف بلند پروازانه

از آنجایی که کشور آلمان تفاوت چندانی میان مردمان خود و افراد خارجی قائل نمی شود، می توان گفت که این مساله شانس یافتن شغل در این کشور را برای تمامی افراد برابر می دارد و کسانی که کمی بیشتر از دیگران تلاش کنند قادر خواهند بود تا به مشاغل سطح بالایی دست پیدا کنند. با این حال، ملیت های خارج از اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا/ سوئیس ملزم به دریافت ویزا و یا اجازه کار جهت اقدام به کار قانونی در کشور آلمان می باشند. در این شرایط، بهتر آن است که در مورد ویزا و اجازه کار اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید به راحتی اجازه کار در کشور آلمان را دریافت نمایید.

قوانین اولیه شرکت های کشور آلمان بسیار شبیه به کشور های انگلیسی زبان می باشد. این مسئله موجب تمایز شرکت های کوچک با مسئولیت های محدود ( معادل شرکت محدود بریتانیایی )، شرکت های سهامی ( معادل شرکت عمومی بریتانیایی ) و دیگر اشکال شراکت می باشد. داشتن وکیل به شما کمک می نماید تا در تصمیم گیری و انتخاب بهترین و مناسب ترین راه حل ها موفق باشید.

گذر از موانع

بیش از شروع کار، پیشنهاد می شود که موقعیت های شغلی و خطر های مسیر کاری خود را ارزیابی  نموده و برنامه شغلی مناسبی برای رویایی با این مسائل ترتیب دهید. ارائه یک برنامه شغلی مناسب در زمانی که با بانک ها و مراجع قانونی در زمینه شغل خود به مذاکره می پردازید اجباری بوده و بینشی عمیق در رابطه با زمینه کاری شما ایجاد می نماید. نوع کسب و کار و قدرت مالی در بیشتر موارد زمینه کاری شما را مشخص می نماید.

هر زمینه ای که برای شرکت خود در نظر می گیرید، با موانع بسیاری برخورد خواهید کرد. اولین قدم آن است که با مشاورین مالی و مالیاتی مشورت داشته باشید. آنها به سبب اطلاعات دقیق خود در این زمینه در صورتی که نیاز به ثبت شرکت خود در اسناد رسمی داشته باشید، به شما اطلاع می دهند و شیوه انجام آن را آموزش می دهند. در مرحله بعد، بازرگانان با شما ارتباط برقرار می نمایند و جهت تبلیغ شرکتتان با شما همکاری می نمایند.

مرحله بعد آن است که بتوانید در دفتر های ثبت مالیاتی، شرکت خود را ثبت نمایید. یکی از این مالیات ها مرتبط با Gewebesteueramt و دیگری در ارتباط با دفتر مالیاتی محلی می باشد ( finanzmt ). پس از آن قادر خواهید بود تا گواهی ثبت شرکت خود را دریافت نمایید و اشتراک گذاری شرکت خود را آغاز نمایید.

آگاهی از اقتصاد آلمان جهت کسب و کار

اقتصاد آلمان اقتصادی مبتنی بر بازار جمعی کاملا توسعه یافته است. آلمان بزرگترین اقتصاد ملی در اروپا، چهارمین اقتصاد جهان براساس تولید ناخالص ملی اسمی و پنجمین اقتصاد جهان بر اساس تولید ناخالص ملی است (برابری قدرت خرید). در سال 2018 بنا به گزارش صندوق بین المللی پول این کشور 28% اقتصاد حوزه ی یورو را به خود اختصاص داده بود. در حال حاضر نیز آلمان یکی از اعضای مهم اتحادیه ی اروپا و حوزه ی یورو است.

در سال 2016 آلمان بالاترین مازاد تجاری در جهان به رقم 310 میلیارد دلار را به ثبت رساند که این موضوع آن را به بزرگترین مرکز صادرات جهان تبدیل نمود. آلمان با 1.21 تریلیون یورو (1.27 تریلیون دلار) صادرات کالا و خدمات، سومین صادر کننده ی بزرگ دنیاست. بخش خدماتی حدود 70% کل تولید ناخالص ملی، صنعت 29.1 درصد و کشاورزی 0.9 درصد را تشکیل می دهند. صادرات این کشور 41% خروجی ملی را شامل می شود.

آگاهی از اقتصاد آلمان جهت کسب و کار
آگاهی از اقتصاد آلمان جهت کسب و کار

ده رقم صادراتی اول آلمان عبارت اند از خودرو، ماشین آلات، مواد شیمیایی، محصولات الکترونیکی، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات پایه، محصولات غذایی و لاستیک و پلاستیک. اقتصاد آلمان بزرگترین اقتصاد تولید کننده در اروپاست و احتمال کمتری وجود دارد تا از مشکلات مالی تاثیر بگیرد. این امر همچنین از انجام تحقیقات کاربردی دارای ارزش صنعتی عملی، وجود پلی بین جدید ترین دستاوردهای دانشگاهی و صنعت، بهبود محصولات صنعتی و فرایندها و تولید مقادیر زیادی از دانش مورد نیاز در آزمایشگاه های این کشور، ناشی می شود.

خاک آلمان از منابع چوب، زغال سنگ، پتاس و نمک غنی است. برخی منابع دیگر نظیر گاز طبیعی هم در ایالت Saxony در حال استخراج هستند. تا زمان اتحاد مجدد دو آلمان، جمهوری دموکراتیک آلمان به استخراج اورانیوم از کوه ها می پرداخت. منبع انرژی آلمان عموما سوخت های فسیلی اند (50%) که پس از آن سوخت هسته ای در رتبه ی دوم قرار دارد. پس از این موارد هم گاز، باد، بیومس (چوب و سوخت های زیستی)، انرژی برق آبی و خورشیدی قرار دارند.

آلمان اولین کشور صنعتی بزرگی است که به استفاده از انرژی های تجدید پذیر متعهد شده است. آلمان بزرگترین تولید کننده ی توربین های بادی در جهان است. در حال حاضر منابع تجدید پذیر حدود 27% برق مصرفی آلمان را تولید می کنند. 99 درصد همه ی شرکت های آلمانی به طبقه ی متوسط آلمان تعلق دارند، شرکت های کوچک و متوسطی که اکثرا مالکیت خانوادگی دارند. بنا به گزارش Fortune Global 2000 در بین 2000 شرکت مشهور و برتر به لحاظ درآمدی، مرکز 53 شرکت در آلمان قرار دارد که ده شرکت اول آن عبارت اند از آلیانس، دایملر، فولکس واگن، زیمنس، ب ام و، دویچ تلکام، بایر، BASF، مونیخ Re و SAP.

آلمان بهترین مکان دنیا برای نمایشگاه های تجاری است. در حدود دو سوم نمایشگاه های برتر تجاری دنیا در آلمان قرار دارند. بزرگترین کنگره ها و نمایشگاه های تجاری سالانه در شهرهای مختلف آلمان نظیر هانوفر، فرانکفورت، کلن، لایبزیگ و دوسلدورف برگزار می شود.

سرمایه گذاری جهت کسب و کار در آلمان

به عنوان یک فرد خارجی که قصد دارد سهام خود را در چند شرکت سرمایه گذاری کند، سرمایه گذاری در آلمان را به عنوان یک گزینه قابل دوام و مناسب رشد و ترقی در نظر بگیرید. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد برتر دنیا است. تعداد کمی راه اصلی برای خارجی ها وجود دارد که حقیقتا از چشم انداز سرمایه گذاری در آلمان بهره ببرند و برخی از این راه ها، با مزایای جنبی از جمله اخذ اقامت نیز همراه هستند.

اخذ اقامت آلمان از طریق کارآفرینی

اگر شما یک خارجی هستید که قصد شروع یک کسب و کار را در آلمان دارید، حقایق مهمی وجود دارند که باید آنها را بدانید. در ابتدا، با انجام این کار، شما قادر خواهید بود که از این تشکیلات تجاری به عنوان یک شرایط و صلاحیت پذیرفته شده توسط دولت، جهت درخواست اخذ اقامت آلمان استفاده کنید. این ویزای کارآفرینی، در سال 2012 توسط دولت آلمان ایجاد شد تا ورود سرمایه گذاری های پرسود به کشور را از طریق ملیت های خارجی تحریک کند. با وجود آنکه الزام دقیق و روشنی برای ارزش این سرمایه گذاری مشخص نشده است (زیرا مقدار آن به نوع کسب و کار بستگی دارد)، مبلغ پیشنهادی عمومی 250000 یورو می باشد.

مشاوره سرمایه گذاری و مهاجرت

جهت تایید صلاحیت شدن برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، شما باید یک طرح تجاری قوی با برنامه های واضح که منجر به رشد اقتصادی در کشور شود را ارائه دهید. شما باید نشان دهید که سرمایه یا تاییدیه اعتباری جهت سرمایه گذاری ایمن بر کسب و کار مورد نظرتان را دارا می باشید و همچنین باید سابقه موفقیت های پیشین خود در کارآفرینی را نیز ارائه دهید. در نهایت، مهم است که سطح معینی از نوآوری را با معرفی یک محصول منحصر به فرد یا خدمات ویژه به بازارهای بین المللی نشان دهید.

زمانی که درخواست اخذ اقامت می دهید، در صورتی که بالای 45 سال داشته باشید، باید مدارک دریافت حقوق بازنشستگی تان را نشان دهید. این گواهی، باید درآمد ماهیانه حدود 1110 یورو پس از سن 67 سال را تضمین کند. شهروندان جمهوری دومینیکان، اندونزی، ایران، ژاپن، فیلیپین، سریلانکا، ترکیه و ایالات متحده آمریکا، به ارائه گواهی دریافت حقوق بازنشستگی نیازی ندارند. اگر شما می توانید یا حداقل مبلغ پیشنهادی 250000 یورو در آلمان سرمایه گذاری کنید، می تواند روند اخذ اقامت را به سرعت طی کرده و بسیاری از الزامات درخواست اخذ اقامت را پشت سر بگذارید.

اگر شما تصمیم دارید که این مسیر را برای اخذ اقامت انتخاب کنید، با سرمایه گذاری در آلمان مزایای جنبی آن نیز بسیار سودمند هستند. اخذ مجوز اقامت از طریق سرمایه گذاری، سه سال دوام دارد و پس از دوره سودبخشی کسب و کار شما قابل تجدید است. با این وجود، سرمایه گذاران پس از سه سال می توانند برای اخذ اقامت دائم  اقدام کنند، اما اخذ تابعیت 5 سال دیگر طول می کشد. علاوه بر این، شما با سرمایه گذاری در آلمان، ویزای خانوادگی برای همسر و بستگان خود دریافت خواهید کرد که به آنان اجازه می دهد در آلمان کار و زندگی کنند.

ETFها

اگر اخذ اقامت هدف نهایی شما نیست و دوست دارید در بازار بورس آلمان سرمایه گذاری کنید، ETFها (صندوق های قابل معامله در بورس) می توانند بهترین گزینه شما باشند. این اوراق می توانند به صورت مستقیم در بورس ایالات متحده آمریکا خریداری شوند و چشم انداز سرمایه گذاری متنوع و بین المللی را، دقیقا به آسودگی کشور خودتان، در اختیار شما قرار می دهند.

صندوق شاخص iShares MSCI آلمان (EWG)، محبوب ترین صندوق قابل معامله در بورس برای سرمایه گذاران خارجی است؛ ارزش خالص دارایی این صندوق، 3.1 میلیارد دلار می باشد. صندوق شاخص بورس اوراق بهادار آلمان (BUND)، ProShares Germany Sovereign/SubSovereign (GGOV) و Market Vectors Germany Small Cap  که همگی انواعی از صندوق های قابل معامله در بورس هستند، بین افرادی که قصد سرمایه گذاری در آلمان را دارند محبوب می باشند.

چرا سرمایه گذاری در آلمان

آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد برتر جهان، رتبه دوم صادرات را در دنیا دارد. عضویت آلمان در اتحادیه اروپا نیز به پیشرفت این کشور کمک کرده است، مقررات کسب و کارهای دوستانه را ارائه داده و رقابت اقتصادی مثبتی به وجود آورده است؛ همه این موارد، آلمان را به مکان ایده آلی برای سرمایه گذاری خارجی تبدیل کرده است. آلمان همچنین یکی از تحصیل کرده ترین و باانگیزه ترین نیروهای شغلی در جهان را دارا می باشد.

پرداخت مالیات کسب و کار در آلمان

اگر شما صاحب یک کسب و کار یا خود اشتغال هستید و یا کار آزاد دارید، باید در اداره مالیات محله خودتان ثبت نام کنید و یک شماره رسمی مالیات بگیرید؛ برای اخذ این شماره، باید تمام صورت حساب خود را بنویسید. همچنین، شما باید اظهارنامه مالیاتی سالانه و مالیات پرداختی تان را در قالب قسط تکمیل کنید، بنابراین به خاطر داشته باشید که پولی را برای این موارد کنار بگذارید.

بسیاری از افراد خود اشتغال از همکاری در ایجاد امنیت اجتماعی در آلمان معاف هستند اما با توجه به اینکه قانون است که شما باید بیمه سلامت و مراقبت داشته باشید، باید مواردی را جایگزین مالیات کنید. برخی از افراد خود اشتغال از طریق قانون وادار به پرداخت سهم خود به صندوق حقوق بازنشستگی کشور هستند، در حالی که برخی دیگر ملزم به پرداخت این مبلغ نمی باشند. اگر شما جزء دسته آخر هستید، ممکن است بتوانید بندهایی را در قانون پرداخت به صندوق بازنشستگی پیدا کنید.

پرداخت مالیات کسب و کار در آلمان
پرداخت مالیات کسب و کار در آلمان

ثبت نام در اداره مالیات

شما باید در اداره مالیات محله خود ثبت نام کرده و یک شماره رسمی مالیات دریافت کنید. شما باید این شماره را در تمام صورت حساب های خود و در هنگام تکمیل اظهارنامه مالیاتی وارد کنید. بدون این دو مورد، هیچ فاکتوری به شما داده نمی شود و پولی نیز به شما پرداخت نمی گردد. اگر شما فریلنسری هستید که خدمات حرفه ای و تخصصی ارائه می کنید، باید کسب و کار خود را در اداره مالیات ثبت کرده و شماره مالیاتی شما از طریق پست، برایتان ارسال خواهد شد. اگر شما تاجر هستید، باید تجارت خود را در اداره بازرگانی ثبت کنید؛ این اداره جزئیات کار شما را به اداره مالیات ارسال خواهد کرد و در نهایت این اداره، شماره مالیاتی شما را صادر خواهد کرد.

مالیات کسب و کارها در آلمان

مالیات بر درآمد؛ همه افرادی که شاغل هستند یا کسب و کار خود را اداره می کنند، معمولا هر سه ماه یکبار مالیات بر درآمد را همراه با یک ارزیابی مالیاتی در پایان سال تقویمی پرداخت می کنند. سودهایی که افراد از کار خود به دست آورده اند، با یک نرخ مالیات فردی، مشمول مالیات می شوند؛ به عنوان مثال به افراد مجرد، کمک هزینه زندگی فردی به مبلغ 9169 یورو در سال 2019 اعطا می گردد. اگر شما ازدواج کرده اید، درآمدتان با هم محاسبه می شود و میزان آن، 18388 یورو است. حداقل نرخ مالیات 14% است که برای درآمدهای مشمول مالیات (حدود 55961 یورو) به 42% افزایش می یابد.

کسورات مالیات؛ براساس کسب و کار شما، کسورات مالیات می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • نوشت افزار
  • تجهیزات و فضای اداره
  • سفرهای کاری
  • خدمات حسابدار
  • هزینه نگهداری کودک
  • سلامت، حقوق بازنشستگی و سایر حقوق بیمه

به افراد خود اشتغال، کمک هزینه ای به مبلغ 2800 یورو برای بیمه سلامت اعطا می شود. همه رسیدها و مدارک مربوطه را نگه دارید. برخی افراد، به عنوان مثال روزنامه نگاران، می توانند هزینه ها را تا 30% درآمدشان و تا حداکثر مقدار 2455 یورو مجموعا کسر کنند.

مالیات بر ارزش افزوده یا مالیات بر عواید سرمایه ای آلمان

اگر شما در یک سال مالی، بیش از 17500 یورو (ناخالص) درآمد دارید و احتمال دارد که درآمد شما در سال مالی بعدی از 50000 یورو تجاوز کند، باید مالیات بر ارزش افزوده (VAT) را که با نام مالیات بر عواید سرمایه ای نیز شناخته می شود را پرداخت کنید. این مالیات به کالاها و خدمات تعلق می گیرد. برخی کالاها و خدمات از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و شامل موارد زیر می باشند:

  1. تحویل کالا در داخل اروپا (مشتری اروپایی، مالیات بر ارزش افزوده را در پایان پرداخت خواهد کرد).
  2. خدماتی که توسط متخصصان معینی ارائه می شوند مانند پزشکان.
  3. خدمات مالی و بیمه
  4. خرید و فروش املاک

اگر مالیات بر ارزش افزوده به شما تعلق می گیرد، نرخ آن 19% می باشد؛ البته نرخ این نوع مالیات برای افرادی که خدماتی مانند ترجمه، روزنامه نگاری، عرضه غذا و ساخت کارهای هنری را ارائه می کنند 7% است. شما باید این مالیات را به عنوان یک فقره جداگانه در صورت حساب خود در نظر بگیرید.

شما باید مالیات بر ارزش افزوده را به دولت پرداخت کنید. این مالیات معمولا در دهم هر ماه، پس از دوره پرداختی پیشنهادی (خواه ماهانه یا هر سه ماه یکبار) قابل پرداخت است. جهت ثبت نام برای VATو پرداخت آنلاین آن، به پورتال ElsterOnline مراجعه کنید.

همچنین ممکن است شما قادر  به دریافت فوری استرداد مالیات بر ارزش افزوده، اساسا با 19% کاهش، در خریدهای مربوط به کسب و کار مانند گوشی های موبایل، کامپیوترها، نوشت افزار و … باشید. تا زمانی که بتوانید ثابت کنید که این موارد مربوط به کسب و کارتان بوده اند، می توانید این تخفیف را دریافت کنید. اما اگر برای مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام نکرده اید، نمی توانید این استرداد وجه را در صورت حساب خود مطالبه کنید.

مالیات بر ارزش افزوده و تجارت در اروپا

اگر شما به کسب و کار دیگری در هر جای اروپا، که برای پرداخت VAT نام نویسی کرده است کالا می فروشید، نیاز نیست که مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنید؛ زیرا مشتری این مالیات را با نرخ کشور خودش پرداخت خواهد کرد. در رابطه با این موضوع، شما باید شماره VAT مشتری را داشته باشید و می توانید آن را از طریق اداره مالیات مرکزی فدرال به دست آورید. اگر از سایر کشورهای اروپایی کالایی خریداری کنید، مالیات بر ارزش افزوده آن را با نرخ آلمان پرداخت خواهید کرد. بدین منظور باید شماره شناسایی VAT داشته باشید.

مشاوره سرمایه گذاری و مهاجرت

مالیات تجاری آلمان

اگر ارائه کننده خدمات تخصصی هستید، مالیات تجاری به شما تعلق نمی گیرد؛ اما اگر کالایی را ارائه می کنید، احتمالا باید مالیات تجاری را بپردازید. این مالیات به تمام کسب و کارهای تجاری در صنعت، بازرگانی، هنر و خدمات تعلق می گیرد. نرخ مالیات تجاری توسط هر شهرداری به صورت جداگانه تعیین می گردد و محدوده آن بین 7 تا 17.5% می باشد. کمک هزینه مالیاتی برای افرادی که تنها مالک یک کارخانه، فروشگاه و غیره هستند، مبلغ 24500 یورو می باشد. مالیات تجاری معمولا هر سه ماه یکبار، همراه با یک ارزیابی مالیاتی در پایان سال تقویمی پرداخت می شود.

اضافه بهای همکاری؛ اضافه بهای همکاری به صندوق اتحاد مجدد آلمان تعلق می گیرد و نرخ آن، هم اکنون 5.5% درآمد یا مالیات شرکت می باشد. تا اینجا اگر اطلاعات ارائه شده برای شما ارزشمند بود می توانید مابقی سوالات خود را از زبان مشاورین شرکت آوام پیمنت بشنوید، کافی است تا از طریق تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

آلمان
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP