10
تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

به عنوان یک متقاضی خارجی تحصیل دکترا در آلمان ، باید از کشوری که تحت نظارت «انجمن تایید صلاحیت لیسبون» نیست؛ روند قانونی را طی نمایید تا واجد شرایط بودن شما مورد برای این مقطع مورد تایید واقع شود. تحصیل دکترا در هرجای دنیا نیاز به پیش تاییدیه هایی دارد که به دو کشور مبدا و مقصد برمیگردد و نیاز است برخی الزاماتی که در این مقاله از شرکت آوام پیمنت گفته میشود، حتما رعایت گردد.

مدارک لازم جهت تحصیل دکترا در آلمان

اگر متقاضی تحصیل در مقطع دکتری هستید، لازم است که از شرایط و ضوابط پذیرش در آن آگاهی داشته باشید. به عنوان یک متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان، درخواست شما توسط «انجمن تشخیص صلاحیت لیسبون»، مورد بررسی قرار می گیرد و در خصوص شایستگی شما برای ورود به این مقطع تحصیلی تصمیم گرفته می شود. انجمن مذکور در کشور های مختلف اتحادیه اروپا فعالیت می کند. بنابراین برای اینکه واجد شرایط تحصیل در مقطع دکتری محسوب شوید، لازم است اطمینان حاصل نمایید که مدارک و شرایط فعلی شما در کشور آلمان دارای اعتبار است و برای ورود به مقطع دکتری کفایت می کند.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان، می بایست حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. این مدرک باید پس از گذشت حداقل 8 ترم تحصیل به دانشجو اعطا شده باشد. استثنائی که در این خصوص وجود دارد در مورد متقاضیانی است که از دانشگاهای علمی کاربردی مدرک کارشناسی دریافت کرده اند و واجد شرایط تحصیل در مقطع دکتری به حساب می آیند. البته این دسته از متقاضیان می بایست در آزمونی که دانش آنها را مورد ارزیابی قرار می دهد شرکت نمایند.

مشاوره تحصیلی رایگان

چیزی که بیشترین اهمیت را در این راستا دارد این است که برای تحصیل دکترا در آلمان در مورد شرایط پذیرش مختص به کشوری که آخرین مقطع تحصیلی خود را در آن به اتمام رسانده اید به موقع مطلع شوید. امروزه وبسایتی تحت عنوان Anabin وجود دارد که تمامی اطلاعات مربوط به شرایط کشور های مختلف را در خود دارد و مدارک شما را با کشور آلمان تطبیق می دهد. وجود این وبسایت باعث شده است که انجام این فرایند بدون دردسر و استرس انجام شود. این وبسایت پس از بررسی شرایط شما، در صورتی که مدارکتان برای ورود به سیستم آموزش عالی آلمان کافی نباشد راهنمایی های لازم را به شما عرضه میکند.

تسلط به زبان:

برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان، دانستن زبان آلمانی الزامی ندارد چرا که اکثر رشته های مقطع دکتری در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین باید از طریق شرکت در یکی از آزمون های استاندارد، تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهید. دانشگاه ها آزمون های مختلف مهارت زبان انگلیسی را قبول می کنند اما رایج ترین آنها آیلتس و تافل است.

لازم است بدانید که سطح زبان لازم برای شرکت در کلاس های مقطع دکتری بالاست و استاندارد های آکادمیک بالایی دارد و می بایست در این خصوص آمادگی لازم را داشته باشید. نمره شما یکی از شرایط اصلی به حساب نمی آید اما در پذیرش شما نقش بسیار حائز اهمیتی ایفا می کند. به همین علت پیشنهاد می شود که هرچه سریع تر در یک دوره آماده سازی آزمون های زبان شرکت نمایید.

شرایط پذیرش دانشگاه بر اساس رشته تحصیلی شما در مقطع دکتری و دانشگاه مدنظرتان متفاوت است. معمولا، سوابق تحصیلی مقطع پیشین شما بزرگترین نقش را در ورود شما به مقطع دکتری خواهد داشت. هم چنین ارائه نامه انگیزشی و سوابقتان به شدت پیشنهاد میشود.

برای درخواست پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان ارائه مدارک زیر لازم است:

  1. مدرک کارشناسی ارشد معتبر
  2. تسلط به زبان
  3. رزومه و CV
  4. نامه انگیزشی
  5. سوابق کاری

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

اگر شما علاقمند به تحصیل در آلمان هستید، یکی از مهمترین چیزهایی که باید در نظر بگیرید این است که هر چیزی در آنجا چقدر هزینه دارد. این یک راهنمای ضروری است که هزینه‌های تمامی جنبه های یک زندگی دانشجویی را تقسیم بندی می کند تا اطمینان حاصل کنید که میتوانید همه چیز را تحت پوشش قرار دهید. به خاطر داشته باشید که قیمت ها و نرخ های تبادل در زمان انتشار صحیح بوده و ممکن است از آن زمان تا به حال تغییر کرده باشد.

برای ۶ ترم اول تحصیل، هزینه شهریه برای برنامه تحصیلی دکترا در دانشگاه های دولتی اعمال نمی شود. اگرچه مانند گزینه های لیسانس و فوق لیسانس، دانشجویان دکترا ملزم به پرداخت مشارکت هایی می باشند که بیشتر از ۳۰۰ یورو در هر ترم نیست.

موسسات خصوصی هیچ کمک مالی از طرف دولت دریافت نمی کنند و به همین دلیل کاملا وابسته به پرداختی های شهری می باشند. آنها به وسیله دولت قانون گذاری نمی‌شوند و می‌تواند بیش از ۲۰ هزار یورو در هر سال هزینه داشته باشند. این مبلغ ثابت نیست و بستگی به موسسه محل تحصیل شما و همچنین برنامه تحصیلی انتخابی شما دارد. مثلا دوره های تحصیلی کسب و کار و مهندسی معمولا هزینه بیشتری نسبت به علوم اجتماعی دارد.

هزینه تحصیل دکترا در آلمان
هزینه تحصیل دکترا در آلمان

اجاره محلی برای زندگی بیشترین بخش بودجه مالی دانشجو را در آلمان در بر میگیرد. اما قیمت ها بسته به نوع و منطقه متفاوت است. اقامتگاه های دانشجویی (در کوتاه مدت در آلمان) و واحدهای آپارتمانی مشترک از لحاظ اقتصادی مناسب ترین گزینه ها هستند.

اغلب، واحدهای آپارتمانی مشترک و اقامتگاه ها دارای مناطق مشترک عمومی مثل کافه ها، امکانات لباسشویی و و انبار هایی برای دوچرخه میباشند. شما باید انتظار پرداخت مبلغی بین ۲۱۰ یورو (۱۸۵ پوند) و ۳۶۰ یورو ( ۳۱۷ پوند) برای هر ماه محل اقامت در آلمان داشته باشید. زندگی کردن به تنهایی نیز هزینه ای به صورت میانگین ۳۶۳ یورو (۳۲۰ پوند) برای هر ماه دارد، در صورت اشتراک با یک هم خانه ۳۵۱ ( ۳۰۹ پوند) و زندگی در ساختمان دانشگاه حدود ۲۳۷ یورو (۲۰۹ پوند) در هر ماه هزینه دارد.

طبیعتا، شهرهای بزرگ هزینه اجاره بالاتری دارند : یک واحد دانشجویی در مونیخ که یکی از گرانترین شهرهای آلمان می باشد، در هر ماه ۶۶۵ یورو ( ۵۸۷ پوند) هزینه دارد در حالی که در برلین ۴۳۰ یورو ( 380 پوند) و در لایپزیگ که شهر کوچکی است اجاره دانشجویی حدوداً ۳۲۷ یورو ( 289 پوند) هزینه دارد.

توصیه می شود دانشجویان در آلمان بودجه ای حدود ۸۵۰ یورو ( 750 پوند) در هر ماه برای هزینه های زندگی به همراه داشته باشند با میانگین اتحادیه اروپا همخوانی دارد. اجاره خانه گران ترین این هزینه ها می باشد. میانگین هزینه های زندگی به صورت سالیانه در آلمان حدود ۹۶۰۰ یورو ( 8475 پوند) می باشد ( شامل اجاره، غذا، مراسم های فرهنگی و خدمات رفاهی همگانی مثل آب و برق و غیره)، در صورتی که میانگین هزینه های سالیانه زندگی در مونیخ می تواند بیشتر از ۱۸۰۰ یورو ( 9534 پوند) باشد.

شرایط و ضوابط پذیرش برای تحصیل دوره دکترا در آلمان

این دوره عمدتا توسط دانشگاه هایی ارائه می شود که گروهی از آکادمی های درخشان به داوطلبان دکترا مشاوره می دهند و در واقع توسط این گروه از ناظران هدایت می شوند. در مقایسه با برنامه های دکترای فردی، این دوره ها تغییر پذیر نیستند، زیرا دانشگاه ها به طور جداگانه واحد های مطالعاتی و سایر موضوعات مربوط به تحصیلات دکترا را تعیین می کنند و دانشجویان در مباحث تحصیلی آزادی عمل ندارند.

درخواست تحصیلات دکترا

هنگامی که برنامه تحصیلی مناسب دوره دکترا و همچنین استاد ناظر خود را پیدا کردید و مدارک دانشگاهی تان در آلمان تایید شد، می توانید برای تحصیلات دکترا در آلمان درخواست دهید. این درخواست را می توانید به صورت آنلاین یا از طریق پست انجام دهید که البته این امر به خط مشی های درخواست دانشگاههای خصوصی یا موسسات پژوهشی بستگی دارد. اگر نمیدانید چه روشی را انتخاب کنید از ارائه دهنده دوره دکترای خود در آلمان بخواهید راهنمایتان کند، آنها حتما در مورد جزئیات این درخواست راهنمایی لازم را ارائه می دهد.

توجه داشته باشید که هیئت های پذیرش تحصیلات دکترا بسیار سخت گیرانه عمل می کنند زیرا می خواهند بهترین داوطلب را گزینش کنند و به همین خاطر ممکن است قبل از گزینش با شما مصاحبه کنند.

مشاوره تحصیلی رایگان

اخذ پذیرش دانشگاه به عنوان یک داوطلب مقطع دکترا

اگر اینقدر خوش شانس بودید که مدارک تحصیلی قبلیتان مورد تایید واقع شد و مربی یا گروهی از مربیان را پیدا کردید که در مقطع دکترا به شما آموزش دهند و در نهایت تصمیم خود را برای موضوع پایان نامه مشخص کردید، مرحله مهم و حائز اهمیت بعدی درخواست به دانشگاه مورد نظر است تا به این طریق به عنوان داوطلب ثبت شده در دوره دکترا معرفی شوید.

در این نوع درخواست باید فرم مربوطه را پر کنید، بعلاوه بیانیه مربی در خصوص راهنمایی مطالعاتتان بایست در آن درج شده باشد، همچنین نسخه و کپی های تایید شده از اسناد و مدارک تحصیلات عالی قبلی نیز مورد نیاز است. علاوه بر این الزامات، باید آزمون DSH یا TestDaF را با موفقیت پاس کنید، به خاطر داشته باشید که پایان نامه به زبان آلمانی نگارش شود. اما اگر غیر از زبان آلمانی نگارش شد مایوس نشوید، چون زبان پایان نامه حتما و الزاما نباید آلمانی باشد.

وقتی خبرهای خوب از دانشگاه مورد نظرتان دریافت کردید یعنی درخواست قبلی تایید و پذیرش شده اید و نتیجتا داوطلب دوره دکترا خواهید شد.

اقدامات لازم جهت اخذ پذیرش دوره دکترا در آلمان

برای اخذ پذیرش دوره دکترا باید ابتدا مدرک کارشناسی یا دیگر دوره های تحصیلات تکمیلی را بگذرانید، پس از آن تنها کاری که باید انجام دهید تصمیم گیری در مورد دانشگاه و تعیین دوره آموزشی است. در اینجا چند روش اضافی و پیچیده وجود دارد که موجب تشریفات بسیار زیاد اداری می شود. برای درخواست دوره دکترا باید فرایندی طولانی و اغلب سختگیرانه را انجام دهید، در واقع طی این فرایند همیشه خیالتان بابت کمک و مساعدت راحت باشد. اسناد و مراحل اداری هست که باید دقیقا انجام دهید و یک خطای جزئی باعث میشود که کل پروسه باطل شود. برای راحتی کار بهتر است فرآیند درخواست را به ترتیب طبیعی مراحل و نقشه برداری آنها انجام دهید. برای درخواست دوره دکترا در آلمان، برنامه دکترا و یک سوپروایزر پیدا کنید

در ابتدا باید برنامه PhD پیدا کنید که دقیقا مطابق تحصیلات دانشگاهی و اهداف حرفه ای تان باشد. خوشبختانه در این مرحله گزینه های زیادی در اختیار دارید و اگر اهداف مشخصی دارید، مرور و پیدا کردن این برنامه برایتان راحت می شود. در آلمان، دانشگاه های زیادی هستند که دوره های دکترا را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

دوره دکترای فردی در آلمان

دوره دکترای فردی متداول ترین روشی است که دانشجویان بین المللی برای گرفتن مدرک PhD در آلمان انتخاب می کنند. اگر در این دوره ثبت نام کرده اید، مورد توجه افراد بسیار متخصص قرار می گیرید و در واقع به واسطه پژوهش و تحقیقات شما را راهنمایی می کنند. با اینکه آنها همواره مشغول بررسی و مشاوره به شما هستند، اما گاهی اوقات باید شخصا طرح های تحقیقاتی را انجام می دهید. این نوع دوره PhD را می توان در دانشگاه یا در سازمان غیر دانشگاهی نظیر موسسات پژوهشی انجام داد. علاوه بر این، می توانید در دوره دکترای فردی در یک شرکت و پروژه تحقیقاتی واقعی شرکت کنید.

مدت زمان استاندارد این دوره 3 سال است، اما می تواند تا 5 سال هم طول بکشد. با ارائه پایان نامه این دوره تکمیل می شود که در واقع متشکل از طول مدت کار این دوره و فعالیت های پژوهشی است که انجام داده اید.

کمک هزینه جهت تحصیل دکترا در آلمان

پرداخت شهریه اولین نکته ای است که در زمینه هزینه به ذهن میرسد. با این وجود از اکتبر 2014 قرار شد دانشجویان کلیه دانشگاههای دولتی هیچ گونه شهریه ای پرداخت نکنند. دولت بودجه اکثر دانشگاه های آلمان را تامین می کند و در حال حاضر معمولا شهریه بسیار جزئی دریافت می کنند. در چند سال گذشته، دانشجویان ملزم شدند در برخی استانها هزینه تحصیل را پرداخت کنند، شهریه ها بر اساس مکان متفاوت می باشد.

کمک هزینه جهت تحصیل دکترا در آلمان

پشتیبانی مالی چیست؟

دولت آلمان برای برنامه BAföG به دانشجویان ماهانه 670 یورو (591 پوند) میدهد تا ضمن تحصیل بتوانند مخارج زندگیشان را تامین کنند. این امر در مورد دانشجویانی صدق می کند که نمی توانند از پس هزینه تحصیلی خود بربیایند. اتباع آلمانی و دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا / ایالات متحده در صورتی مشمول این قاعده می شوند که تمام شرایط لازم را داشته باشند. به طور کلی، متقاضیان BAföG باید ساکن آلمان باشند.

علاوه بر این بورسیه تحصیلی آلمانی یا Deutschland stipendium نیز برای دانشجویان سطح بالای سراسر دنیا فراهم است. این بورسیه با مشارکت عمومی و خصوصی شکل گرفته است، به این معنی که شرکت ها، بنیادها یا افراد خصوصی به جوانان با استعداد 150 یورو (132 پوند) در ماه حمایت مالی می دهند. علاوه بر این دولت فدرال نیز ماهانه 150 یورو به دانشجویان اعطا می کند.

مشاوره تحصیلی رایگان

بورس تحصیلی نیز در آلمان امکان پذیر است و حدود 6000 دانشجوی بومی و خارجی بورسیه دریافت می کنند. ارائه بورسیه لزوما براساس ارزیابی مهارت ها نیست، بلکه براساس نیاز مالی دانشجو اعطا می شود. مبلغ بورسیه بین 100 تا 500 یورو (88-132 پوند) در هر ماه می باشد و توسط دولت ارائه می شود.

تخفیف های دانشجویی نیز در دانشگاههای آلمان برقرار است. در زمان ارائه کارت دانشجویی، می توانید از تخفیفات ورود به استخرهای شنا، موزه ها، تئاتر ها، سینماها و سایر مکان های فرهنگی بهره مند شوید. برای کسب راهنمایی بیشتر در زمینه تحصیل دکترا در آلمان، می توانید از متخصصن شرکت آوام پیمنت سوالات خود را بپرسید.

آلمان
مطالب مرتبط

Related Posts

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP